צלם: יעקב סדן
שיא הקצב של פסטיבל הולגאב בירושלים - היצירה האתיופית במחול, שירה ותיאטרון
צלם: אלון שוסטל
"אקסום"
צלם: יח"צ
"ראס דשן"
צלם: דני מילר
קתרינה

פסטיבל הוּלֵגֵאבּ ליצירה אתיופית

 

פסטיבל הולגאב ליצירה ישראלית-אתיופית יתקיים זו השנה החמישית בירושלים בין התאריכים 11-7 בדצמבר 2014 ויתפרס ברחבי העיר. פסטיבל ייחודי, מבית היוצר של בית הקונפדרציה, המציג את היצירה הישראלית-אתיופית הפורחת בשנים האחרונות בתחומי המוסיקה, התיאטרון והמחול.

 

ביתא   צילום: רונה אברו 

 

מופעי פסטיבל הוּלֵגֵאבּ משלבים בין התרבות האתיופית, המסורתית והעכשווית, עם השפעות מהתרבות הישראלית. הפסטיבל מתקיים בירושלים בין התאריכים 11-7 בדצמבר 2014 באתרים שונים ברחבי העיר: בבית הקונפדרציה, תיאטרון ירושלים, ז'ראר בכר והצוללת הצהובה. הפסטיבל מתקיים בתמיכת קרן ברכה, משרד התרבות והספורט – מנהל התרבות, עירית ירושלים – האגף לתרבות ואמנויות, משרד החוץ וכן הרשות לפיתוח ירושלים במסגרת "חמשושלים".

 

אפי בניה, מנהל הפסטיבל, על מופעי השנה: "זוהי שנתו החמישית של הפסטיבל והשנה השניה בה הוא מתקיים במתכונת בינלאומית. הפסטיבל משמש כגשר בין היצירה האתיופית המודרנית לבין היצירה הישראלית, באופן שמעשיר את שתיהן ומחבר אותן יחדיו. כמו בכל שנותיו, הפסטיבל מציג מגוון רחב של מופעי תרבות מתחדשת ומלאת ייחוד וחיוניות".

 

תמונה ביתא   צילום: rune abro

ביתא

להקת המחול ביתא, תעלה את יצירתה החדשה "Hahoo" של דגה פדר, המנהלת האמנותית של הלהקה. זהו ריקוד בהשראת האותיות האמהריות, המתייחס לקווים ולצורניות המיוחדת של האותיות בכתב האתיופי. גוף הרקדניות מדמה מברשות צבע הכותבות את האותיות על פני לוח בלתי נראה. החיבור בין התנועה, האותיות והצלילים יוצר את האחידות והתלות בין האלמנטים השונים. יום ראשון, 7 בצדמבר, 20:30 ב אולם ליאו מודל, ז'ראר בכר.

 

ראס דשן

הצמד ראס דשן, המורכב מהפסנתרן והמלחין יצחק ידיד והסקסופונסט והזמר אבטה בריהון,  יציין בפסטיבל עשור לאלבומם המשותף הראשון  "דואו ראס דשן" שנחשב עד היום לאחד מאלבומי הג'אז המקוריים שיצאו בישראל בעשור האחרון. הצמד עיבד שירי עם אתיופיים ותפילות כפי ששרו אותם הקייסים, כהני הדת האתיופיים. שירים אלה מבטאים געגועים של "ביתא ישראל", יהודי אתיופיה, לירושלים ומוצגים במסגרת המוסיפה להם השפעות של בלוז, גוספל וג'אז ששורשיהם באפריקה. יום רביעי, 10 בדצמבר, 20:30 בבית הקונפדרציה. סרטון יוטיוב ראס דשן.

 

"ללה"

להקת "ללה",שהוקמה ב-2011 על ידי המוסיקאית והרקדנית דגה פדר, תגיש בפסטיבל מופע פיוז'ן מוסיקלי משולב בתנועה. "ללה" שואבת את השראתה משילוב של סגנונות מוסיקליים במוסיקה אתיופית מסורתית, מודרנית ומקומית. שירי הלהקה מבטאים את הזהות הכפולה, האתיופית והישראלית. חברי הלהקה, שהתנסו בז'אנרים שונים של מוסיקת עולם ובאלתורי ג'אז, מנגנים בכלים אתיופיים מסורתיים ובכלים מערביים וההופעות הקצביות של הלהקה כוללות גם קטעי ריקוד אתיופי. יום שלישי, 9 בדצמבר, 20:30 בבית הקונפדרציה. סרטון יוטיוב "ללה".

 

סיישל   צילום: משה מלכא

 

"הולגאב"

גם השנה יהיה הפסטיבל פלטפורמה לבכורה של אנסמבל התיאטרון הישראלי-אתיופי "הולגאב". ההצגה "סיישל" מאת ובבימויו של משה מלכא, מעלה את סיפורם של זוג הורים ישראלים ממוצא אתיופי השורד בתנאים של מצוקה כלכלית כשפנטזיות על נסיעה לאיי סיישל האקזוטיים מסייעות להם להתגבר על קשיי הקיום. יום אחד הם מתבשרים שעליהם לקנות תרופה יקרה לבנם. מפגש עם שכנה בודדה מוליד הזדמנות לכסף מהיר וקל ובני הזוג נסחפים למשבר חריף בו מתגלים סודות לגבי זהותם. עם השחקנים: תהילה ישעיהו-אדגה, צביקה איזיקיאס ודורין מנדל. יום שני, 8 בדצמבר, 20:30 בבית הקונפדרציה.

 

"פרויקט אדיס האקוסטית"

מופע הנעילה של הפסטיבל יארח לראשונה בישראל את להקת "פרויקט אדיס האקוסטית" מאתיופיה. הלהקה היא הגרסה האפריקאית ל"בואנה ויסטה סושיאל קלאב" הקובנית, ומורכבת ממוסיקאים הפועלים כיום באדיס אבבה. נגני הלהקה ניגנו עם גדולי זמרי אתיופיה - מחמוד אחמד ואלמייהו אשטה והזמרות אסתר אווקה ואנג'ליק קיג'ו בת בנין. אלבום הבכורה שלה  "Teseta" יצא ב-2011 בלייבל מוסיקת העולם World Village והיא מופיעה מדי שבוע במועדון הג'אז "ג'אזמבה" באדיס ובפסטיבלי מוסיקת עולם וג'אז ברחבי העולם. בפסטיבל תבצע הלהקה, עיבודים חדשים ורעננים לשירים אתיופיים קלאסיים משנות החמישים והששים, עם השפעות של מסורות מזרח-אפריקאיות, ג'אז ומוסיקה לטינית. יום חמישי, 11 בדצמבר, 21:00 ברבקה קראוןסרטון יוטיוב "פרויקט אדיס האקוסטית".

 

 

מחירי הכרטיסים 70 עד 150 שקל. לרכישת כרטיסים: בימות www.bimot.co.il, *6226

 

בית הקונפדרציה, www.confederationhouse.org  טל' 02-6245206, שלוחה 4

 

חפשו "בית הקונפדרציה" בפייסבוק:

https://www.facebook.com/conhouseisrael

 

 

 

 

|
|
|
|