פעילויות במוזיאונים השונים לפי אזורי הארץ:

 

צפון

במוזאון הכט באוניברסיטת חיפה ייצא סיור ארכיאולוגי בעקבות התנ"ך, ולאחריו משחק 'מצא את המטמון' באמצעות הסמרטפון! במדעטק נפתחה לאחרונה תערוכת הספינות והים, והמבקרים בה יכולים להשיט ספינות אמתיות מוקטנות בתוך דגם של נמל, ולעלות על סירה שנותנת הרגשה אמתית כאילו המבקרים בה עלו על סירה בים. במוזאון טיקוטין לאמנות יפנית מציגים את תערוכת ארץ השלג ותערוכת פרחים וציפורים באמנות יפן. במוזאון הימי הלאומי מוצגות ספינות בתקופות שונות, ממצאים נדירים מהעת העתיקה ומתחתית הים ותערוכת פיראטים. במוזאון מאנה כץ תיפתח תערוכת המאסטרים הגדולים: אמנות יהודית במאה ה-19 שתציג את עבודותיהם הריאליסטיות של הציירים הגדולים שעסקו בחיים היהודיים, בדגש על ההתעוררות הלאומית היהודית. עוד מוזאונים הפותחים את שעריהם בלי תשלום: אוסף קופפרמן, לוחמי הגטאות; בית פישר, המוזאון העירוני לתולדות קריית  אתא; מוזאון וילפריד ישראל, הזורע; מוזאון העמק, קיבוץ יפעת; המוזאון למורשת יהדות דוברת הונגרית, צפת; מוזאון בית שטורמן, עין חרוד; משכן לאמנויות ע"ש חיים אתר, עין חרוד; מוזאון בית אורי ורמי נחושתן, אשדות יעקב; בית אוסישקין, קיבוץ דן. 

 

מוזאון הכט, אוניברסיטת חיפה (צילום: שי לוי)

 

ירושלים

מוזאון המדע ע"ש בלומפילד יפתח את מתחם הקוביות הכחולות - מתחם לבני ענק מספוג כחול שמאפשר לחבר ולבנות חלומות גדולים במיוחד, ולקראת טיולי הקיץ יקיים סדנה לבניית סנדלים מבודדים להליכה במדבר שאפשר לקחת ולנעול כבר בדרך הביתה. מוזאון חצר הישוב הישן יקיים סיורים מודרכים אל העבר: אל החופות של פעם, המשתה החגיגי שהיו עורכים במשך שבעה ימים, המנהגים והלבוש בחתונות הצנועות וגם המפוארות של היישוב היהודי הישן ברובע היהודי העתיק. במוזאון לתולדות יהדות איטליה מציגים את תערוכתMADE IN ITALY ומציעים קפיצה קטנה לחו"ל, מבלי לעזוב את ירושלים - בתוך אולם מרהיב מהמאה ה-19, שתקרתו מעוטרת ציורי קיר וכתובות בשפות שונות מוצג ארון קודש מהעתיקים בעולם שהובא מבית הכנסת הגדול של מנטובה בצפון איטליה, ואצבע לספר תורה שהיא מהעתיקות באירופה. במוזאון ישראל מוצגות שמונה תערוכות שונות וכולן ייפתחו לכבוד יום המוזאונים. בתערוכת 'איזה עולם נפלא' ילדים מכל העולם מתארחים בספרים, בתצלומים ובבובות עמים באגף הנוער ע"ש רות. סיורים מודרכים ייצאו כמה פעמים במהלך היום. עוד במוזאונים בירושלים: מוזאון הטבע, בית עגנון, מוזאון אסירי המחתרות, יד ושם, מוזאון ארצות המקרא, מוזאון היכל שלמה לאמנות יהודית, מוזאון מגדל דוד והמוזאון לאמנות האסלאם.

 

שפלה

במכון ויצמן למדע ברחובות ייפתח בית חיים ויצמן, המבנה המכונה 'ארמון הנשיא' שהיה גם ביתו הפרטי של ד"ר חיים ויצמן, הנשיא הראשון של מדינת ישראל, ובו הזדמנות להציץ לחייו של נשיאה הראשון של מדינת ישראל, עוד בימים שהיה כימאי מוכשר יוצר פטנטים, דרך ימיו כמייסד הסוכנות היהודית, האוניברסיטה העברית בירושלים ו'מכון זיו למחקר מדעי' ברחובות, שהפך ברבות הימים למכון ויצמן למדע. עוד במכון ויצמן ייפתח מרכז המבקרים של המכון וגם גן המדע ע"ש קלור, בו ייצאו סיורים מודרכים אל מתקני מדע ענקיים המאפשרים הבנה עמוקה של חוקי הטבע הסובב אותנו. תערוכת משחקים אינטראקטיבית מחברת את המבקרים אל הצד החכם שלהם באמצעות חידות חבלים, עמדות משחק מאתגרות ומדשאות רחבות, למנוחה. בראשון לציון ייפתח מוזאון ראשון לציון המספר את סיפורה של העיר כמעצבת סמלי הלאום ומבשרת ראשיתה של מדינת ישראל – דגל הלאום, 'התקווה', וחידוש השפה העברית. במוזאון תתקיים סדנת 'חצר האיכר' בה יוכלו המבקרים ליצור חווה מתקופת ימי הראשונים של המושבה, באמצעות צביעה, גזירה והדברה בתלת מימד. מוזאון רמלה ששוכן במבנה בריטי משנת 1922 מציג את ההיסטוריה של העיר מאז הקמתה בתחילת המאה השמינית, אוצָר מטבעות זהב מהגדולים בישראל, חדר המוקדש לחיי המעברות וחדר יד לבנים.

 

חולון בת ים

במוזאון העיצוב חולון מחברים בין עולם הילדים לבין המאיירים, המהנדסים, האדריכלים והמעצבים שיוצרים עבור קטנטנים את סביבת המשחקים האולטימטיבית, מעשירים את הדמיון באיורים בספרים ובונים עבורם מתקני פנאי צבעוניים וכיפיים בתערוכת 'משחקים במוזאון העיצוב'. עוד במוזאון העיצוב, פרויקט ציורי קופסה בשילוב HIT, בו המבקרים יוכלו להתחבר אל המבקרים במוזאון העיצוב בלונדון, אנגליה, באמצעות ציורים על שתי עמדות מיוחדות שהוצבו בשני המוזאונים. והישראלים והבריטים יוכלו לתקשר ולהתכתב באמצעות ציורים בלבד, שיועברו הלוך ושוב אל המרחב הווירטואלי המשותף של שני המוזאונים. במוזאון ההגנה "חוסמסה" ייצא סיור פעיל המספר את סיפורה של 'ההגנה' ושל האימונים החשאיים של חבריה. המבקרים יוכלו ללמוד על חיפוש בסליקים, להתנסות בהעברת מסרים בקוד מורס, להיכנס לבאר סודית ולצפות בסרט המספר את סיפור המקום. מוזאון בת-ים (מובי) מציג תערוכת יחיד לאמנית רותי סלע ובה עבודות מהשנים האחרונות, וגם יצירה חדשה שהופקה במיוחד עבור התערוכה. רותי משתמשת במדיום שבין קולנוע ווידאו ארט ומתעדת יחסי כוחות, מיניות, אהבה, הורות ויחסי מקצוע והכול מול עדשת המצלמה. המוזאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון מציג תערוכות קריקטורות העוסקות בחיבור הבין-דורי: משפחות שונות בקריקטורות, מצבים ורגעים מעולמם של הפנסיונרים, והדיוקנאות ההומוריסטיים של הציירת פרידל שטרן. המוזאון לאמנות תיאטרון הבובות מציג אוסף קבוע של מאות  בובות תיאטרון ומסכות מסורתיות ועכשוויות, כמו גם תערוכות מתחלפות המוקדשות לסוגים מיוחדים של בובות או ליוצרים מתחום הבמה והמדיה המצולמת, מהארץ ומחו"ל. התערוכה המרכזית היא להקת העץ תיאטרון הבובות של ד"ר פאול לוי.

 

צילום המוצג בתערוכה במוזאון העיצוב חולון (צילום: שי אפשטיין)

 

שרון

מוזאון החאן בחדרה מציג 120 שנות היסטוריה מרתקת, ויפגיש את המבקרים עם דמויות מהעבר המספרות את סיפורם של האנשים שבנו והקימו את חדרה, עם הכלים והחפצים ששימשו אותם, דרך חדרים שונים ותקופות שונות. המוזאון הארכיאולוגי לתולדות כפר סבא מזמין את המבקרים למצוא את מה שהותירו תושבי העיר לפני כ-2000 שנה, לגלות איך נראו חיי הילדים בתחילת המאה הקודמת, ולהשתתף בסדנאות אריגה, טוויה, וקדרות. מוזאון הרצליה לאמנות עכשווית חושף עולם עשיר, קסום, מפתה ומתעתע ביצירותיהם הראשונות של 30 אמנים, בוגרי בתי ספר לאמנות שסיימו את לימודיהם בשנים האחרונות, בתערוכה 'דרך כוכב'. מוזאון משואה בקיבוץ תל יצחק מזמין את הציבור לתערוכת שישה מיליון קטגורים – מדינת ישראל נגד אדולף אייכמן. התערוכה עוסקת בשואה כפי שהשתקפה מבעד לעדויות ולראיות שהובאו במשפט אייכמן. במוקד התערוכה מיצג רב-מסכי ומערכת מולטימדיה אינטראקטיבית המבוססת על 150 עדויות מוסרטות ואלפי צילומים ומסמכים.

 

תל-אביב וגוש דן

מוזאון בית ראובן יפתח את תצוגת הקבע שלו ובה סדנת האמן המקורית של הצייר ראובן רובין, ויקיים סדנת יצירה לילדים. מוזאון אילנה גור לאמנות יחנוך סיור חדש בתערוכה "שלוש דתות, אל אחד". את המבקרים תקדם נברשת עצומת מימדים ששימשה בעבר מסגד באלכסנדריה, מעוטרת במשפטי הלל ושבח לאללה ומוחמד, וממנה מציצות 72 נורות. הסיור יעבור בין עבודות הנוגעות בנצרות, באסלאם וביהדות. מוזאון נחום גוטמן לאמנות מציג תערוכה מיצירות האמן על ארץ ישראל המיתולוגית והאגדתית, תערוכה אינטראקטיבית נוספת המוקדשת לילדים, ותערוכת 'חילוני כהלכה' כ-40 יצירות בהם ציורים, תצלומים, עבודות וידאו, נאומי חוצות, שירי משוררים העוסקים בפריחת לימודי היהדות במרחב החילוני. עוד משתתפים ביום המוזאונים: מוזאון תל אביב לאמנות, מוזאון ארץ ישראל, המוזאון לאמנות ישראלית ברמת גן, מוזאוני האצ"ל, ההגנה, המוזאון לתולדות צה"ל ומוזאון ז'בוטינסקי בתל אביב.

 

רמת גן | פתח תקווה

מוזאון האדם והחי בפארק הלאומי רמת גן צולל למעמקי הים ויציג פריטים מיוחדים של בעלי חיים ימיים מאוסף המוזאון שטרם הוצגו. בין 10 בבוקר ל-12 צהריים יתקיימו פעילויות יצירה לילדים וסיורים מודרכים בתערוכת 'העולם המופלא שמתחת למים' של הציירת אולגה סוסלובר. בית קריניצי לתולדות רמת גן יארח את 'החלוצה החרוצה שושי' שתספר למבקרים על העיר רמת גן כשרק הוקמה. מוזאון אדם וסביבה בפתח תקווה יקיים סדנת מדע למשפחות בטעמים ובריחות, כדי להסביר את פעילות העיניים, האוזניים והלשון ואת הקשר שלהם למוח. עוד ייפתחו ללא תשלום המוזאון לאמנות ישראלית ברמת גן ומוזאון מורשת יהדות בבל באור יהודה.

 

דרום

המוזאון לתרבות הפלשתים באשדוד יקיים סיורים מודרכים בני 90 דקות להיכרות עם עולמם של הפלשתים, מהגריה הראשונים של העיר אשדוד. בתצוגה האינטראקטיבית המבקרים יכולים 'להפיל את עמודי מקדש הפלשתים' כשמשון הגיבור, ולטייל עם הקומיקס 'משפחת פלשת' שיציג את הממצאים העתיקים ואת מנהגי הזבח. המוזאון לאמנות בנגב מציג שלוש תערוכות אמנות 'מדבריות': "אור ורוד-ציורי המדבר של לודוויג בלום", "ארץ החול-תערוכה קבוצתית ישראלית בין-לאומית", ו"אזל"-תערוכת יחיד של שלומית באומן על אוצרות הטבע הנעלמים של הנגב. במוזאון הפתוח בעומר תוצג תערוכת צילומים בתלת מימד, אוסף המכוניות העתיקות, וגן הפסלים. מוזאון יד מרדכי יהיה פתוח גם הוא לקהל הרחב.

 

מוזאון לתרבות הפלישתים, אשדוד (צילום: אבישי פינקלשטיין)

 

רשימת הפעילויות המלאה ושעות הפתיחה מתפרסמת באתרי האינטרנט של המוזאונים המשתתפים ביום הפתוח. רשימת המוזאונים מתפרסמת באתר איגוד המוזאונים הישראלי www.icom.org.il

|
|
|
|
|