צלם: רונית סבירסקי
מוזיאון הרצלילינבלום משלב היסטוריה עם חווית בנקאות עדכנית לילדים ולמבוגרים
צלם: רונית סבירסקי
רצפת שטיח וציורי קיר ששוחזרו
צלם: רונית סבירסקי
הרצלילינבלום מוזיאון יפהפה עתיר נוסטלגיה המשלב בין בנקאות והיסטוריה לילדים ומבוגרים
צלם: רונית סבירסקי
הכספת המקורית של הבנק
צלם: רונית סבירסקי
גרם מדרגות שנותר בשלמותו
צלם: רונית סבירסקי
כך שקלו זהב באותם ימים

  (הרצלילינבלום - מוזיאון יפהפה עתיר נוסטלגיה (המוזיאון נסגר

מאת: רונית סבירסקי

 

בניין מימי תל אביב הקטנה עם ציורי קיר יפיפיים הפך למוזיאון מרתק ואינטראקטיבי  המתעד את תחילתה של הבנקאות היהודית בארץ ישראל ועד העידן הדיגיטלי העתידני. ב"מוזיאון הרצלילינבלום" תערוכות מתחלפות וסיורים מודרכים כל השנה ללא תשלום 

 

מוזיאון הרצלילינבלום במבנה מימי תל אביב הקטנה  (צילום: ראובן קסטרו)

 

105 שנים כשנות חייה של העיר תל אביב מלאו לבניין שניצב בפינת הרחובות הרצל ולילינבלום. הוא שימש בתחילת דרכו כבית מגורים של משפחת פרנק, אחר כך כבית מלון, בנק, מספרה ומפעל לנקניקים. שכבות של טיח וסיד כיסו את ציורי הקיר היפיפיים שקישטו את קירותיו בשנות ה-20 של המאה הקודמת.  כיום נמצא בו "מוזיאון הרצלילינבלום" שמתעד את הבנקאות היהודית בתל אביב משנותיה הראשונות.

 

קומת הנוסטלגיה עם ריהוט ואביזרים מעולם הבנקאות בראשיתו (צילום: רונית סבירסקי)

 

ציורי קיר בני מאה

בנק דיסקונט לקח את המבנה תחת חסותו והחליט להפוך אותו למוזיאון לבנקאות ולשמר את מה שניתן היה להציל בו. ציורי הקיר שנחשפו על ידי האמנים שי פרקש והלנה קנטור יחד עם רצפות השטיח הצבעוניות הפכו את הבניין למיצג אומנותי בפני עצמו. אלמנטים פרחוניים, פסי עיטור צמודים לקו התקרה, ציורים לאורך המדרגות בקו המקביל למעקה, צביעת קירות בגוונים דמויי שיש ועץ וציור של דמות תנ"כית רוכבת על חמור. פרקש קשר בין טכניקת ציורי הצלליות של בצלאל עם מוטיב מוכר מקרמיקה בשם "תפילת הדרך". הציור זכה לשימור ולשחזור ואף הועתק ממקומו והועבר למקום בולט בקומה הראשונה של הבניין. בכל קומה ובחדרי המדרגות ניתן לראות את התאמת הצבעים בין ציורי הקירות לבין צבעי ארחי הרצפה, שכונו באותם ימים בלאטות.

 

אריחים מצוירים בצורת שטיחים (צילום: רונית סבירסקי)

 

ציורי קיר וציוד בנקאי

בנק דיסקונט תכנן את המוזיאון כשכל אחת מן הקומות מוקדשת למימד זמן אחר: קומת הקרקע לעבר, קומת הביניים להווה והקומה השלישית לעתיד. המוזיאון פתוח לקהל הרחב ומארגן סיורים מודרכים בתיאום מראש. הסיור מתחיל בקומת העבר שמייצגת את שנות ה-30 של המאה העשרים ותחילתה של הבנקאות היהודית בתל אביב. לצד הרצפה הצבעונית ועיטורי הקיר ניצב דלפק עץ ומאחוריו משרד בנקאי טיפוסי שאפיין את אותם ימים. זהו הסניף הראשון של בנק דיסקונט ששוחזר על סמך תמונות ותיאורים של עובדי הבנק הוותיקים והוא כולל פריטים מקוריים משנות ה-30 וה-40 ביניהם שולחן כתיבה, מכשירי חישוב, מאזני שקילת זהב, מכונת ספירת כספים וספר שבו נרשמו סיכומי היום.

 

שיחזור ציורי הקיר המקוריים (צילום: רונית סבירסקי)

 

במרכז הקומה משתרעת שדרת הזמן שהיא מיצג המתאר אירועים משמעותיים בהיסטוריה הכלכלית של המדינה כולל תקופת הצנע, הליברליזציה במטבע, המהפך הפוליטי ועד המחאה החברתית של קיץ 2011. כספת מקורית מברזל ניצבת במרכז האולם.  הקומה השנייה היא ההווה הבנקאי של כולנו. בקומה הזו הכספומט משמש ככלי משחק ואפשר למשוך ממנו כסף של "מדינת הרצלילינבלום". מי שאינו יודע איך מכינים פנקסי צ'קים יוכל להשביע במקום את סקרנותו.

 

משחק אינטראקטיבי והדמיית העתיד

הקומה האחרונה היא העתיד המצפה לנו בתחום הבנקאות. בקומה זו נמצא אולם מרשים שמשלב ריהוט מודרני, ציוד היי טק מתקדם עם קירות מצוירים מהמאה הקודמת. הוא נועד לסימולציה של משקיע שצריך לקבל החלטות בשיתוף קהל המבקרים. מסכי טלוויזיה שקועים, מיצגי וידאו, שולחן מנהלים מפואר, רצפת פרקט ותאורה מתוחכמת. הקהל משתתף במשחק אינטראקטיבי ועוזר למשקיע לבחור בדרך שנראית לו נכונה יותר כדי לקדם את העסק שלו מבחינה כלכלית. מיצג נוסף מציג כיצד יראה העולם הבנקאי בעתיד. המיצג נערך בחדר צר וארוך במרכזו כסאות מסתובבים ועל הקירות מוקרנים סרטי וידאו קצרים. השחקן, שמגלם את דמות הלקוח העתידי, נעזר באמצעים טכנולוגיים מתוחכמים על גבול הדמיון כדי לבצע את הפעולות הבנקאיות שלו.

 

חדר סימולציה של השקעות כספים (צילום: רונית סבירסקי)

 

סדנאות פיננסיות גם לקטנים

במהלך חופשות הילדים מתקיימות במוזיאון סדנאות לכל המשפחה שמותאמות לילדים בקבוצות הגילים 12-6 ו-17-13. הילדים נחשפים באמצעים אינטראקטיבים לעולם הכלכלה והכספים באמצעים מוחשיים משעשעים וקלים להבנה כגון: הדמיית סחר חליפין, משחקים, חידוני טריויה, סרטים והפעלות.

 

משחקים בכסף (צילום: רונית סבירסקי)

 

נשים גדולות מהחיים

במהלך השנה מוצגות במוזיאון תערוכות מתחלפות שעוסקות בנושאים מגוונים. התערוכה העכשווית היא "עטורות, חלוצות וחולמות". זו הפעם הראשונה שתערוכה עוסקת בקבוצת נשים שהפליאו בעשיתן ובתרומתן לחברה הישראלית. בתערוכה מוצגים מסמכים, עיטורים וחפצים אישיים שחלקם נחשף כאן לראשונה ובאמצעותם הקהל יכול להתרשם מעוצמת העשייה המופלאה של אותן נשים. בין המוצגים כתב היד המקורי של ספר הילדים "איה פלוטו" שנכתב על ידי הסופרת לאה גולדברג. מסמכים המתעדים את התכתובת שניהלה ראש הממשלה גולדה מאיר עם השאה הפרסי, חוסיין מלך ירדן ושועי עולם אחרים.  התערוכה תוצג עד 20 במרס 2014.

 

תערוכת נשים שהותירו מורשת (צילום: יח"צ)

 

רחוב הרצל 13 פינת לילנבלום 26, ת"א. שעות הסיורים המודרכים בימים ראשון-חמישי 16:00-09:00 ובשישי עד 13:00. הסיורים ללא תשלום ובתיאום מראש. לפרטים טל. 1-700-55-8000 או באתר

 

 

 

|
|
|
|
|