צלם: רונית סבירסקי
טיול מודרך בנחל תנינים בדרך המים הקדומה לקיסריה

שמורת טבע נחל תנינים

נחל תנינים, הנחל שקבל את התואר "אחרון נחלי החוף הנקיים" זורם איתן כל השנה. מי הנחל הכחולים וגדותיו הירוקים מהווים פינת חמד למי שמחפש מסתור מחומו של הקיץ הישראלי. בעבר חיו במקום תנינים שהקנו לנחל את שמו. מקורם של התנינים וכיצד הגיעו לאזור נותר עלום. ישנם השערןץ שעשו את דרכם מהנילוס דרך חופי הים התיכון ואחרים סוברים שיתכן שהרומאים הביאו אותם על מנת להשתמש בהם בקרבות הגלדיאטורים אדם-חיה שנערכו בקיסריה.  

              

אמת המים בקיסריה     צילום: רט"ג

 

סכר מרשים וטחנות קמח

המבקרים בשמורה יכולים להתרשם ממפעל המים המפואר שבמקום. בתקופה הרומית ולאחריה העבירו תושבי קיסריה מים מאזור הנחל, באמצעות אמת מים הקרויה "האמה הנמוכה". על מנת להזרים את המים באמה זו נבנה סכר מרשים וגדול מימדים. מאוחר יותר הוקמו במקום גם טחנות קמח. במהלך הסיור ניתן לראות את שרידיהן של הטחנות ממספר סוגים - עדות לכמויות המים הרבות שהיו במקום בעבר ולאופן בו ניצל האדם אנרגיה זו.

 

מחצבה וביצה שיובשה

שביל הביקור עובר גם ליד מחצבות כורכר קדומות. מחצבות אלו שימשו להפקת חומרי בניין לאזור כולו. את אחת מהן מתאר אהוד מנור בשירו אודות נחל תנינים: "המחצבה שהתעטפה באור כסוף". אחת ממחצבות כורכר אלו הוסבה בימי החלוצים למחסן צינורות חרס כדי לייבש באמצעותם את ביצת הכברה שהייתה במקום. בעת החפירה נתגלו במקום צינורות חרס רבים שהוטמנו במחצבת הכורכר ובתעלות המים היבשות. הביצה יובשה לבסוף על-ידי פתיחת פתח גדול בסכר. דרך פתח זה זרמו המים אל הים ובכך פסק גם השימוש בסכר כמקור לאנרגית מים לטחנות הקמח.

 

צבים, חתולי ביצה ולוטרות

נחל תנינים שמימיו נקיים מקיים בתוכו ועל גדותיו עולם עשיר של חי וצומח. סוגים רבים של דגים חיים במים, לוטרות, צבים רכים וצבי ביצה, חתולי ביצה, סרטנים ועוד. במים אלה ניתן למצוא גם צמחי מים כנופר צהוב ועל הגדות סמר, קנה ואשלים.

 

איך מגיעים: אל הכניסה לשמורה נגיע דרך צומת בית חנניה – מכביש מספר 4, דרומית לזיכרון יעקב. 

 

פרטים והרשמה מראש בטל. 3639*

 

|
|
|
|
|