"סנטיאגו א מיל" - פסטיבל האמנות והתרבות הגדול ביותר בצ'ילה ציין השנה 20

פסטיבל ה-1000

מאת: צ'יקיטה לבוב (צ'ילה)

 

פסטיבל האמנות והתרבות הגדול ביותר בצ'ילה "סנטיאגו א מיל" ציין השנה 20 שנות פעילות ב-18 ימים עתירי מופעים במהלך חודש ינואר 2013 עם חצי מליון צופים. שמו של הפסטיבל כשהוא מתורגם לעברית מרמז על מקורו "פסטיבל ב..אלף"  והכוונה באלף פזטות. במקור הוא נוסד כדי לספק תרבות להמונים במחיר אפסי. תיאטרון, מוסיקה, מופעי רחוב ומחול מקומיים ובינלאומיים נועדו לקרב את כל שכבות הציבור אל אמנויות הבמה והשאר היסטוריה. כיום המחירים כבר אינם זולים ומשמעות ה"אלף" מתייחסת למגוון הגדול של המופעים, החוויות והריגושים.

 

"סנטיאגו א מיל" - כרמן פותחת את "שבוע המפיקים"

  

מאות מופעים

השנה, במלאות 20 שנות פעילות הוצגו 71 עבודות מקומיות ובינלאומיות עם 296 מופעים, 90 מהם מופעי רחוב שהתפרשו על פני המחוזות השונים של סנטיאגו. במסגרת הפסטיבל התקיימו סדנאות, רבי שיח, הרצאות וכיתות אמן. מרבית הפעילויות מסוג זה פתוחות לקהל. למעלה מ-500 אמנים השתתפו בפסטיבל וחלקם הגיעו ממדינות שונות בעולם. ישראל אמנם לא השתתפה הפעם אבל בשנים קודמות הייתה נציגות בתחום המחול של הכוריאוגרפים נועה דר וארקדי זיידס והם זכו לתיעוד שמופיע בתערוכה המתעדת את הפסטיבל.

 

מפגשים אמנותיים

במסגרת הפסטיבל מתקיים אירוע מרכזי של אמריקה הלטינית למנהלים אמנותיים, שהוא מפגש של מנהלי תיאטראות ומפיקים של פסטיבלים מרחבי העולם. כ-140 אורחים הגיעו לסנטיאגו בחיפוש אחר שותפים חדשים להפקות ומופעי מחול. השתתפו בפעילויות ובהדגמות מרגעי השיא של ההפקות האמנותיות של צ'ילה ושל ארצות אחרות מאמריקה הלטינית. הפקה מיוחדת נוספת הייתה תכנית תיאטרלית לציון יום השנה ה-40 להפיכה בצ'ילה, שקיבלה את השם "הזיכרון זוכה: 2013-1973".

 

"קרוב למוסקבה" - מופע רחוב צ'יליאני

 

ההיסטוריה מאחורי הסיפור

במקביל להופעות מתקיימת תערוכה "ההיסטוריה מאחורי הסיפור" שנמשכת גם לאחר שתרועת הפסטיבלים מסתיימת. התערוכה שמוצגת בבירת צ'ילה במשך מספר חודשים, מציגים ומתעדים את תולדותיו והתפתחות של הפסטיבל במשך שנות קיומו. התיעוד מתבצע באמצעות אלמנטים ויזואליים, תמונות, תלבושות, מזכרות,  הקרנות והקלטות של נאומים. בתערוכה ישנו אזכור לעבודות שבוצעו על ידי יוצרים ישראלים. הכוריאוגרפית נועה דר הגיעה לצ'ילה עם להקתה לביצוע היצירה המיוחדת שלה "טטריקס" בשנת 2008 וזכתה לביקורות טובות. בשנה 2012 הופיע היוצר הישראלי ארקדי זיידס עם היצירה "שקט". הוא הצליח להלהיב את הקהל בזכות הביצוע אך בעיקר בגלל מסר של שלום שהעביר באמצעות המחול בין רקדנים ישראלים ופלסטינים.

 

קרוב למוסקבה

מופע רחוב צ'יליאני "קרוב למוסקבה" מהבולטים בפסטיבל, שביימה פאולינה גרסיה וכתבה פבלו פארדס. ההצגה כתובה בהשראת מחזות אנטון צ'כוב , טרגיקומדיה קטנה על אנשים שחיים בזמנים של משבר. פאולינה היא שחקנית מפורסמת ומנהלת תיאטרון, יצרה יותר מ- 20 הפקות איתן השתתפה בפסטיבלים בינלאומיים רבים וזכתה במספר פרסים.

 

איחוד האמהות

"אימהות בפולין"  בהצגת רחוב בעלת מסר חזק מבוצעת על ידי קבוצת תיאטרון Osmego Dnia מפולין. סמל איחוד אמהות העולם בכאב על האובדן של ילדיהם במלחמות, פיגועים ופיגועי התאבדות.

 

 איחוד אמהות העולם - מפולין

 

חלקי גוף האדם

האטרקציה הגדולה בפסטיבל לכל המשפחה. "חלקי גוף אדם" מופע רחוב, מוצג על ידי להקה אוסטרלית PUPPETS SNUFF , פה, רגליים, אוזניים ועיניים. חלקים גדולים של הגוף כשכל אחד בעל אישיות משלו.

 

רומיאו ויוליה

רומיאו ויוליה של שייקספיר הוצג על ידי קבוצה  ברזילאית Galpao. מופע רחוב ענק, מצליח להעביר את הטרגדיה של שני נאהבים צעירים בגרסה מודרנית פופולארית  ומוסיקה הברזילאית.

 

נכדה וסבא

"על הקו הדק" הצגה צ'יליאנית  דידקטית לילדים ולכל המשפחה .שיצרו אלין קופנהיים ופאולה ג'יאניני. מפגש קייצי מרגש של נכדה בת 6 עם הסבא שזה עתה התאלמן. מסופר בעזרת שילוב נפלא של סרט אנימציה ובובות על הבמה.

 

 "רומיאו ויוליה" מברזיל

 

תן לעצמך להפסיד

במסגרת תיאטרון מתעורר: מחזה "תן לעצמך להפסיד" של פרנסיסקו קרבס שגם ביים. זוג על גגות סנטיאגו, יוצר מחדש גלויות רומנטיות של הקולנוע האמריקאי.

 

|
|
|
|