הפעלה משפחתית פלוס

ארבעה מסלולי טיול שמתאימים לנסיעה, הליכה קצרה וביקור במוזיאונים או מרכזי מבקרים.

 

חורשות ובארות

ביער חולדה, שבשפלת יהודה, הוחלט בתחילת המאה ה-20 להנציח את שמו של חוזה המדינה, זאב הרצל. נטעו לזכרו עצי זית ואורנים והקימו במרכזו את בית הרצל. שנים רבות עמד המבנה נטוש עד ששוקם והפך למוזיאון. מסלול טיול שסובב את היער מתחיל מרחבת החנייה של חורשת תל-חי שניטעה ב-1920 לזכר חללי תל-חי. נסיעה ברכב מובילה ל"שדרת האוהבים" ול"באר העמוקה" שנחפרה לעומק 189 מטרים בין 1910-12. מסלול הליכה מוביל אל המחצבה ששימשה גם כמטווח לאנשי ההגנה ושוב ברכב אל באר שחם וחורשת רחל המשוררת. הנקודה הבאה עוברת דרך אנדרטה לזכרו של אפרים צ'יזיק ממגני המקום ולאחריה הבריכה שממנה הובלו מים לירושלים הנצורה בלב חורשת הזיתים. מחנים את המכונית ועוברים בשדרת הדקלים דרך שביל המיצגים שמתאר את תולדות האתר. בקצה השביל עומד בית הרצל ובתוכו תערוכת צילומים ומופע אורקולי. פתוח בימים ראשון-חמישי 8.00-16.00 ובסופשבוע 8.30-16.00. ללא תשלום.
איך מגיעים: מכביש 1 במחלף לטרון לכיוון אשקלון (כביש מס' 3), פונים ימינה בצומת חולדה (כביש 411). לאחר כ- 2 ק"מ ימינה בהתאם לשילוט.

 

עתיקות ומרחצאות

בין זכרון יעקב ובנימינה שוכן האתר הרומי שוני. מבנים מרשימים שרדו מאותן שנים, תיאטרון פתוח עם מושבי אבן, מרחצאות ובריכה. בתלמוד הירושלמי מוזכר שם המקום כשומי ומוכר גם בשמו הערבי מיומאס. הרומאים בחרו לבנות במקום מרחצאות בגלל קרבתו למעיינות ששימשו גם כמקור מים לקיסריה העתיקה. הברון רושטילד רכש את אדמות שוני והאתר נשמר במשך השנים על ידי "הגדעונים" וב-1939 שימש את אנשי אצ"ל כבסיס פעילות והכשרת מפקדים. שנים רבות היה האתר נטוש עד ששוקם על ידי קק"ל ונערכו בו  חפירות ארכיאולוגיות שבעקבותיהם התגלו התיאטרון, בריכות מים שרוצפו בפסיפס ובית בד. במקום הוקם מוזיאון אצ"ל שמתעד את תקופת הפעילות של הארגון במסמכים, בצילומים ובמופע אורקולי.

 

בחצר המבצר נבנה מוזיאון אחיעם ובו מוצגים פסלי אבן וברונזה בהשראת דמויות נשיות מן המקרא. מסביב לאתר הוכשר פארק לזכרו של זאב ז'בוטינסקי ובו 160 דונם של מדשאות רחבות ידיים, שולחנות פיקניק ורחבות חנייה. במבנה החאן הגדול נמצא חדר תצוגה, לזכרו של זאב ז'בוטינסקי, תערוכה של צילומים וסרט וידאו המתעדים את עברה של שוני. ישנו גם מוזיאון ארכיאולוגי שבו מוצגים ממצאים ארכיאולוגיים שנחשפו בחפירות.  מן הפארק יוצא שביל טיול רגלי לעין צור ולחירבת אום אל-עלק שברמת הנדיב. הכניסה לפארק ללא תשלום ולמוזיאונים בתשלום. הכניסה לפארק חופשית במשך כל שעות היום. המוזיאונים אחיעם והארכיאולוגי פתוחים בימים ראשון עד חמישי ושבת-  15.00-9.00 יום ששי 12.00-9.00 איך מגיעים: בכביש 652 בין בנימינה לזיכרון יעקב.

 

חורבות ומערות

פארק מערות עדולם הסמוך לפארק בריטניה משתרע על שטח גדול בין הישובים גבעת ישעיהו, צפרירים ונחושה. גבעות מכוסות בחורש ים תיכוני וביניהן עמקים צרים שמשמשים לגידול כרמי יין. אתרים ארכיאולוגים, שרידי ישובים עתיקים בורות מים ומערות. אחד האתרים המרשימים הוא חורבת עתרי שבה משוחזר הישוב הקדום באמצעות הממצאים שהתגלו בו. השרידים מלמדים על גלי התיישבות מהמאה הרביעית לפני הספירה. נחשפו מבנה ציבורי גדול, מקווי טהרה, מערכת מסתור תת קרקעית, גתות יין ובתי בד. על מנהגי טוויה ואריגת בדים ניתן ללמוד ממצא של משקולות נול עשויות חרס ואבן ומשקולות פלך עשויות אבן זכוכית ועופרת.

 

חרס שנחשף בחפירות ונשא את השם "עתרי" העניק לגבעה את שמה .מרכז ארכיאולוגי חדש שנפתח במקום מציג ממצאים ארכיאולוגיים ומשטח גדול של חול שיוצר הדמיית חפירה תוך חיפוש אחרי מטבעות וחרסים שהוטמנו בתוכו. פעילויות ארכיאולוגיות בדרך חווייתית של כתבי חידה, התנסות  בעבודות חקלאיות טחינה באבני ריחיים, שחזור מלחמת בליסטראות והתוודעות למנהגי קבורה, גלוסקמאות, וארונות קבורה.ליד כל מוצג ישנם שלטים עם הסברים שממחישים את החיים באזור בתקופת בית שני. המקום פתוח לבודדים ולקבוצות בתאום מראש. לא בתשלום. איך מגיעים: כ-5 ק"מ דרומית מזרחית לצומת האלה פונים בכביש 38 לחורבת עתרי מול הכניסה למצפה משואה.
 

מצודות ותצפיות

יער ביריה משתרע על המדרונות המשתפלים מצפת מזרחה לכיוון חצור הגלילית וראש פינה. 160 קילומטרים של דרכי יער שרובו עצים מחטניים.  בעשור האחרון ניטעו בו חורשות ברושים וארזים, שהמפורסמת שבהן נמצאת לאורך כביש הגישה למצפה עמוקה. ביקור ביער עובר בתצפיות נוף, קברי צדיקים, קניונים, מצוקים ובוסתני פרי. דרך נוף שמתאימה לרכבים פרטים ואורכה 6 קילומטרים עוברת בתצפיות לעבר החולה והחרמון. בדרך ניתן לעצור בעין נבוריה, עמק הבוטנה ועין גבר.  בלב היערות נחבאים שרידים ישובים יהודיים מתקופת המשנה והתלמוד בה שמשה ביריה כמרכז תורני.  מצודת ביריה שהוקמה בשנת 1945 על ידי הפלוגה הדתית של הפלמ"ח, חניכי בני עקיבא, ידעה מלחמות ומאבקים סוערים. הבריטים פשטו מספר פעמים על המצודה ואסרו את אנשיה.

 

הלוחמים שלא ויתרו חזרו בכוחות מתוגברים בכל פעם מחדש עד שהבריטים נואשו. לזכר המאבק מכונה ההר שעליו יושבת ביריה בשם "הר הנועזים". במצודת ביריה הוקם מוזיאון קטן המתעד את המאבק בבריטים בצילומים וחזיון אורקולי. כניסה ללא תשלום. שעות פתיחה: ימים ראשון עד חמישי בשעות 09:00 עד 15:00.

איך מגיעים: מכביש 89 לדרך נוף יער ביריה בכביש המוביל אל קבר יונתן בן עוזיאל (צפונית לכניסה למצפה עמוקה).

 

|
|
|
|