חפש את העטלף

לרגל שנת העטלף הבינלאומית ורגע לפני שהעטלפים נכנסים לתרדמת חורף ארוכה, יערך סיור מודרך במערת התאומים, שבנחל המערה. הנחל עשיר בחורש ים-תיכוני וההליכה בו מוצלת ונעימה. משם נכנסים אל המערה ושומעים אגדות וסיפורים מרגשים על עולם העטלפים שהתרחשו במערה המסתורית. מומלץ להביא פנסים ומכנסיים ארוכים לזחילה. 

 

עטלפי ישראל

בישראל יש 33 מיני עטלפים. אחד מהם הוא עטלף פירות מצרי והשאר עטלפים אוכלי חרקים. עטלף פירות הוא העטלף הגדול ביותר מבין העטלפים והוא נפוץ בין דרום אפריקה ועד דרום תורכיה. מדובר בחיה צמחונית שניזונה מפירות, צוף ועלים.

 

עטלף פירות במערה (צילום: עזרא חדד)

 

העטלפים הם חיות בר ולכן אסור לגעת בהם, כי הן עלולות לנשוך במידה ויחושו כי רוצים לתקוף אותם. אפשר לראות אותם בכל הארץ. עטלפים על מנת להתמצא בלילה, מוציאים גל קול, ועליו חוזר הד שעליו הם מגיבים שנקרא סונאר. הסונאר חוזר אליהם וכך הם יודעים כיצד להתמצא. אוזן האדם לא מסוגלת לשמוע את התדרים הללו, אלא, רק אם ברשותך גלאי עטלפים, מכשיר אלקטרוני שמתרגם את קולות הסונאר. המכשיר הזה יכול לתרגם את הקולות לתדר שבני אדם יכולים לשמוע.

 

לעטלפים יש תקופה בה הם ישנים שנת חורף במשך מספר חודשים. שנת החורף מתחילה באזור חודש נובמבר ומסתיימת בתחילת חודש אפריל. שנת החורף היא חיונית לעטלפים כי במידה ומפריעים להם לישון הדבר עלול לגרום להם לבזבז אנרגיה שיגרום לכך שהם לא יצליחו לשרוד את החורף.  

 

מערת התאומים

מערת התאומים הממקומת בנחל מערה משמשת כאכסניה הגדולה בישראל ללינת החורף של העטלפים. במערה חיים ארבעה מיני עטלפים כשהעיקריים מביניהם הם עטלפי הפירות ועטלפי החרקים. המערה נמצאת בלב שמורת נחל דולב ועל כן אפשר לשלב את הביקור במערה ביחד עם טיול באזור.

 

דבוקת נשפון דק אוזן (צילום: דר בני שלמון)

 

מערת התאומים היא מערה קרסטית גדולה שנוצרה כתוצאה מתהליכי המסה של סלעי הגיר. המערה פתוחה למטיילים במהלך החודשים אפריל-אוקטובר, וסגורה בין החודשים נובמבר-מרס, על מנת להגן על אוכלוסיית העטלפים החיה במערה, ושנמצאת בתקופה זאת בתרדמת חורף.


ניתן לסייר במערה בסיוע פנס, בשביל התחום בחלקו במעקות ברזל ומוביל ל"עמוד חמדאן" ולמעיין הזעיר שבמערה. האגדה מספרת שאישה עקרה שתתה ממימי המעיין וילדה תאומים, ומכאן שמה של המערה. שם הנחל עצמו מנציח את המערה. אין להאיר על העטלפים, ואין להכניס נרות למערה בשל זיהום האוויר והפיח שהם גורמים.

 

לפרטים ותיאום הסיור: 3639* 

|
|
|
|