אמת תנינים – קנה סוכר, פרפרים וציפורים

מאת: דליה סגל

 

אלפי פרפרים, ציפורים נודדות, אגם  טבעי עם תעלות צרות, נופי ביצה ועופות מים. פארק "אמת תנינים" במושב בית חנניה הוא מרחב אקולוגי עם פעילויות  טבע ושעשועים לכל המשפחה

 

ענני פרפרים בשלל גוונים של אדום, צהוב וכתום מעופפים סביב המבקרים ב"אמת תנינים" בבית חנניה. זה קורה בעונה זו של השנה ומשתלב בשלל פעילויות שמתרחשות בפארק. המקום מוגדר כפארק אקולוגי שמקיים ומשחזר צורות חיים של בעלי חיים וצמחים בסביבתם הטבעית. הפארק ממוקם למרגלות הכרמל בסמוך לנחל עדה ולנחל תנינים שעד לפני 100 שנים עוד ניתן היה לראות אותם על גדותיו. כדי לשחזר את התקופה הובאו ממושב פצאל בבקעת הירדן תנינים שהפכו לחלק בלתי נפרד מן הפארק. ניתן לבקר אותם, לקבל הסברים ולצפות בשעת ההאכלה.  

 

  פרפרים בכל מיני צבעים       צילומים: יגאל פירסט 

פעילויות סוכות וענני פרפרים

בסוכות יתקיימו פעילויות לכל המשפחה. טיול בטבע שיעבור במרחבים הירוקים ובמטעי קנה הסוכר. הביקור כולל סיור ברכבת טיולים בין ענני פרפרים אדומים צהובים וכתומים. בנוסף, יערכו קטיף של "ממתקי" קנה סוכר, שיט בסירות בתעלות האגם ותצוגה והאכלת תנינים.  אפיית פיתות מבצק דק ואוורירי עם או בלי זעתר, פינת ליטוף עם שרקנים וארנבים, וחוויות רטובות של מגלשות מים ומתחם של שעשועי מים. האתר פתוח למבקרים 28-22 בספטמבר (חוץ מיום שישי 27 בספטמבר) 17:00-10:00, ערב חג ושישי עד 15:00.

 

      רכבת טיולים בשדות הקנה       

 

מגלשות ומתקני מים

בחודשים החמים מופעלים בפארק מגלשות ומתקני מים, חבית מתהפכת ששופכת מים מגבוה על המתרחצים,  מזרקות מים, פטריות נוזלות ותותחי מים. בכל רחבי הפארק מפוזרים מתקני צינון של ערפילי מים. המים ממוחזרים ומשמשים להשקיית השדות. באגם הטבעי מתקיימת פעילות דיג באמצעות חכות על גבי רפסודות. באגם שטים קרפיונים, אמנונים ואפילו דגי זהב.

 

      מגלשות מים רטובות בימים החמים     צילום: יגאל פירסט

 

קמפינג מוסדר מוקף בטבע

תחושת השהייה בטבע מתעצמת עוד יותר כשנשארים ללון במקום במתחם הקמפינג הממוקם בלב כרי הדשא הירוקים בצל עצים ולצד צמחייה ירוקה. המבקרים יכולים להקים אוהלים באופן עצמאי בעוד הפארק מספק את כל השירותים הנילווים של מקלחות סגורות עם מים חמים, שירותים, חיבור לחשמל, למחשבים ולטלפונים ניידים, תאורה, ברזיות לשימוש אישי ולשטיפת כלים, מקררים, מקפיאים, כסאות ושולחנות, מקום מוסדר למדורה, קומקום חשמלי ובריכת שכשוך בקיץ. ניתן להחנות את המכוניות בסמוך לאוהלים מסביב למדשאות.

 

       קמפינג אוהלים לבניה עצמית בצל העצים

 

אלה שאינם מצוידים באוהלים יכולים ללון באוהלים המוצעים על ידי הפארק. האוהלים ניצבים על רצפת עץ בצל חורשת פיקוסים ומותאמים ללינה של 6-4 מבוגרים וילדים. האוהל כולל מזרונים נוחים לשינה ובסמוך לו שירותים ופינה להכנת ארוחות. ב"אמת תנינים" מקפידים על אווירת טבע שלווה ושקטה ולכן אין אפשרות להפעיל מערכות מוסיקה לאורך כל היום והלילה. הקמפינג פתוח בתיאום מראש.

 

ירקות מהשדה וקנה סוכר

הפעילות בפארק מותאמת לעונות השנה. בשבתות חורפיות כשגן הירק שופע ירקות טריים המבקרים קוטפים צמחי תבלין, עגבניות, מלפפונים, גזר ופלפלים, מכניסים לתוך סלסילות קש וטועמים את הטעם הנפלא של ירק טרי שאך נקטף. בט"ו בשבט שותלים ירקות ופרחים, בשבועות קוצרים חיטה, טוחנים קמח בעלי ומכתש ואופים פיתות בטאבון. בעונת הסתיו בוצרים ענבי יין, דורכים בגת ומכינים תירוש כפי שנהגו לעשות בעולם הקדום. בעונת המסיק מכינים שמן זית באמצעות אבני רחיים.

 

       קטיף עצמי של ירקות וצמחי תבלין

 

סיור ספארי ביצות עובר בשדות קנה הסוכר, מקבלים הסברים, קוטפים את הקנים המתוקים, טועמים ומגלים ממתק טבעי חדש. ישנם מבוגרים שחוזרים למחוזות ילדותם כשקנה הסוכר היה הממתק המצוי. הסיור לוקח את המבקרים אל אזור הביצות שהיו במקום במאה הקודמת, בין צמחי ביצה אופייניים, עופות מים, צבי ביצה, נוטריות, נמיות ובלילות גם חזירי בר.

 

מושבה גדולה של אנפות

האגם הטבעי הפך גם למושבה גדולה של אנפות מסוגים שונים. הן הפכו את הפארק לביתם הקבוע והחלו לקנן בו. האנפות התמקמו על אי בלב האגם הטבעי והן שוהות בו עד אמצע הקיץ כשהגוזלים פורחים מן הקן. בין סוגי האנפות אפשר לצפות במגלנים, אנפות לילה, לבניות, אנפות משורטטות ואנפות בקר. המבקרים יכולים לעקוב אחריהן מקרוב וללמוד על אורח חייהם, על הזוגיות והמחויבות של ההורים לצאצאים.

 

       שיט ודיג באגם          צילום: יגאל פירסט

 

פארק "אמת תנינים" פתוח במהלך השנה בשבתות, חגים ובחופש הגדול, לקבוצות בכל יום בתיאום מראש. מחירי כניסה 37 שקל למבוגר, 58 שקל לילד, כרטיס משולב של פעילות, לינה ושרותי קמפינג 90 שקל. השכרת אוהל 120 שקלים בין 6-4 אנשים כולל מזרונים.

איך מגיעים: מכביש 4 בקטע שבין בנימינה לזכרון יעקב פונים לבית חנניה ונוסעים לפי השילוט.

לקבלת פרטים ותיאום ביקור 04-6361025  או באתר www.amataninim.co.il

 

  

|
|
|
|