צלם: H arry_Freeland
פסטיבל "דוקאביב" - 100 סרטים דוקומנטריים בסינמטק ובנמל תל אביב
צלם: Insurgent_Media
היזהרו מג'ינג'ר בייקר

חגיגה של קולנוע דוקמנטרי

פסטיבל "דוקאביב" 2013, הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע דוקומנטרי, יתקיים בסינמטק תל אביב ובנמל תל אביב בין התאריכים 11-2 במאי. הפסטיבל השנה כולל 100 סרטים דוקומנטריים מהארץ ומחו"ל שיוצגו במסגרות שונות: תחרות ישראלית, תחרות בינלאומית, תחרות סטודנטים, הקרנות מיוחדות, סרטים על מוסיקה ומוסיקאים, אמנות, תוכנית על אמנות ואזרחות, ספרות ואדריכלות, קולנוע, גאווה, זכויות אדם, תחרות דוקו צ'אלנג', סדנאות וכיתות אמן.  

 

"אח בדם"

 

ההקרנות יתקיימו באולמות הסינמטק וייפתחו גם הקרנות מיוחדות, פתוחות לקהל הרחב ללא תשלום, בנמל במתחם מיוחד שישמש להקרנות חווייתיות של סרטי מוזיקה ובכיכר הבימה תתקיים תחת כיפת השמיים הקרנה מיוחדת של זוכה האוסקר "שוגר מן".

 

הסרט שיפתח את הפסטיבל הוא "רוקדים ביפו", של היוצרת הילה מדליה, על הרקדן הידוע פייר דוליין שנולד ביפו בתקופת המנדט לאם פלשתינאית ולאבא אנגלי וחוזר לעיר הולדתו כדי להפגיש ילדים יהודים וערבים לריקוד ודיאלוג משותף. הסרט מתלווה אל הילדים, שתוכניתו של פייר משנה את חייהם תוך ארבעה חודשים ומאששת את אמונתו כי ריקוד יכול לגשר על שנאה ויכול להניע צעדים ראשונים של שינוי אמיתי.

 

סרטים על מוסיקה ומוסיקאים

"הרולינג סטון"- על הלהקה לפני שהפכה לאגדה, "סיפורה של פרדה" – מי שהיתה מזכירתם ומנהלת מועדון המעריצים של הביטלס חושפת לראשונה את נקודת מבטה המיוחדת על סיפורה של הלהקה. "היזהרו מג'ינג'ר בייקר"- אריק קלפטון וקרלוס סנטנה בסרט על סיפור חייו האגדי והפרוע של ג'ינג'ר בייקר, "Charls Bradley:Soul of America" צ'ארלס ברדלי ,האמן שבגיל 63 נכנס עם אלבום הבכורה שלו לרשימת 50 אלבומי השנה במגזין ה"רולינג סטון",  "Sout up and play the hits" – סיפור פרישתו של ג'יימס מרפי מתעשיית המוסיקה העוקב אחר מופע הפרידה במדיסון סקוור גארדן  ופרוק להקתו LCD soundsystem . "שוגר מן" סיפורו של רודריגז- מוסיקאי אמריקאי שהפך לכוכב ענק בדרום אפריקה.

 

"הודו לשם" (צילום: נועם קידר)

 

סרטים על אמנות: קולנוע, ציור, צילום וספרות  

"זיכרון צילומי" הבמאי והצלם רוס מקלווי חוזר אל מחוזות נעוריו. "שפרד ודארק" המחזאי והשחקן סם שפרד וג'וני דארק מתאחדים במטרה לערוך ספר שיסכם כחמישים שנה של חלופת מכתבים. "בלעדי גורקי" תעלומת התאבדותו של הצייר ארשיל גורקי, "ווינה" סיפורים של חברי קולקטיב האמנות האנרכיסיטי, "ללא סיבה" המאייר והקריקטוריסט ראלף סטדמן חושף בפני ג'וני דאפ את חזונו האמנותי ובתוך כך חוזר אל הימים הפרועים בהם הכיר את ס. תומפסון. "פול בולס: שער הכלוב תמיד פתוח" סיפור חייו הקיצוניים של הסופר והמלחין האמריקאי פול בולס.

 

אמנות ואזרחות – תכנית מיוחדת שאצרו גלעד רייך ויעל מסר: האמן ההולנדי רנזו מרטינז עוקב אחרי התאוששות האזרחים מהמלחמה בקונגו : סרטו "תיהנו מהעוני" הפך לאחד הסרטים השנויים ביותר במחלוקת בעולם האמנות.  האמן הגרמני כריסטוף שלינגנסיף – הדרמה סביב הפרויקט הפרובוקטיבי ברובע התיירותי של וינה. "ברוקלין שלי" - בעקבות הג'נטריפיקציה המואצת של ברוקלין, מבקשת הבימאית קלי אנדרסון לחשוף את האינטרסים והמנגנונים הממשלתיים שיוצרים תהליך המוצג כ"טבעי". "הרוחות של פרמידה" - דיוקן צלילי, חזותי ואישי של עיירת הכורים הסובייטית פירמידה, שננטשה לאחר נפילת המשטר. "תנועה תלויה באוויר" - אתר הבנייה של משכנה החדש של הבורסה הסינית משמש כחומר גלם ויזואלי למסה קולנועית על הקשר בין הדימוי הנע לקפיטליזם העכשווי.

 

סרטים  על קולנוע

The End -  סרטו של חוני המעגל בוחן מאה שנות קולנוע בחברה הישראלית. "הארי דין סטאנטון" -  דיוקן אימפרסיוניסטי של השחקן הוותיק הארי דין סטנטון, חבריו ביניהם וים ונדרס ודיוויד לינץ' מדברים עליו בהערכה בעוד הוא מעדיף לשתוק. "הדוקומנטריסט" – תהייה הומוריסטית אך מעמיקה על היחסים הטעונים בין היוצר התיעודי ומושאו. "מחר יהיה יום חדש" – תהליך העבודה של הבמאי השוודי רוי אנדרסון. הבמאי והצלם רוס מקלווי חוזר אל מחוזות נעוריו, "שפרד ודארק" - המחזאי והשחקן סם שפרד וג'וני דארק מתאחדים במטרה לערוך ספר שיסכם כחמישים שנה של חלופת מכתבים.

 

"הבן היחיד" (צילום: Wiro Felix) 

 

סרטי גאווה

"אופרה עירומה" מארק איש עסקים עשיר מלוקסמבורג מעביר ימיו בדילוגים בין ערי אירופה בעקבות האופרה "דון ג'ובאני" ומצרף למסעותיו את מאהביו הצעירים, מתאהב בכוכב פורנו צעיר ונחשף למסיבות הסקה הפרועות של Hustle Ball בברוקלין . "הבלתי נראים" סיפורם של נשים וגברים המספרים בפתיחות על ההומוסקסואליות שלהם , יחס החברה ועל האהבות שהיו או נמצאו מחדש. "הזוהרים בחשיכה" שני הומוסקסואלים נשאי HIV בגיל העמידה מחליטים לחדש את הקשר ביניהם ולחיות יחד כדי להפיג את הבדידות. "פול בולס: שער הכלוב תמיד פתוח" – סיפור חייו הקיצוניים של פול בולס ("שמיים מגנים מעל") שנישא בגיל צעיר ומעולם לא הסתיר את נטיותיו ההומוסקסואליות והיה מעורב בסצנת האוונגרד של שנות ה – 30 באירופה.

 

זכויות אדם

"מעשה בהרג" ("Act of killing" ) במאי הסרט, מאתגר את גיבוריו, פושעי מלחמה שהשתתפו בהפיכה הצבאית באינדונזיה לגלם את עצמם ואת קורבנותיהם בשחזורים קולנועיים דרמטיים של הזוועה שביצעו לפני כ – 50 שנה.  "אח בדם" סיפורו של רוקי בארט שהגיע להודו כתרמילאי אמריקאי, החליט להישאר בהודו ולטפל בקבוצת ילדים נושאי HIV . "אש בתוך דם" תחקיר מקיף המראה כיצד חברות התרופות מן המערב מנעו גישה לטיפולים זולים ממיליוני נשאים של נגיף ה HIV במדינות עניות. "בצלה של השמש" – מאבק הירואי למען זכויות אדם בתוך מציאות מחרידה של רדיפה אלימה בטנזניה, שם רווחת האמונה שאיברי גופם של לבקנים אוצרים סגולות לאושר ומזל, מה שמוביל לרציחות וכריתת איברים של לבקנים. "חייל על גג" – במשך שלוש שנים שהתה במאית הסרט אסתר הרטוג בקרב קהילת המתנחלים של חברון בניסון להבין את מניעיהם ולגלות את אורח חייהם מבפנים. "מחנה 14- אגף השליטה הטוטאלית" – סיפורו הקשא מנשוא של שין דונג –הויק שנולד וגדל כאסיר פוליטי במחנה כפייה בצפון קוריאה. בגיל 23 הצליח להמלט ולספר לעולם על הזוועות המתרחשות שם.

 

סדנאות למקצוענים ולחובבים

כיתת אמן עם הבמאי אלן ברלינר. כנס של פורום היוצרים בהשתתפות אילנה דיין, רון בן אישי, גיא דוידי ( חמש מצלמות שבורות ) ואחרים. כנס "אתה. קליק. העולם"  העוסק בהפצת סרטים בעולם הדיגיטלי בשיתוף עם אתר "תעשייה". כנס נוסף "מה הסיפור של טארנסמדיה" העוסק בדרכים בהן ניתן ליצור תוכן דוקומנטרי במדיה החדשה. סדנת יצירת פס קול לסרטים דוקומנטריים בהנחיית גיל תלמי. דוקו צ'אלג'– האתגר הדוקומנטרי הגדול :בפרויקט קולנוע בינלאומי, שבמרכזו – תחרות ליצירת סרטים קצרים על נושא נתון ובזמן קצוב.

 

פסטיבל "דוקאביב", 11-2 במאי, בסינמטק תל-אביב  ובנמל תל אביב

http://www.docaviv.co.il/ 

 

 

|
|
|
|