צלם: יח"צ
"טנג'רי – שמיים כחולים" סרטה של מארי-ג'ואל דה פונשוויל

הימה שנעלמה

מאת: רונית סבירסקי

 

"טנג'רי – שמיים כחולים" סרטה של מארי-ג'ואל דה פונשוויל הוא מסע אנושי וגיאוגרפי אל מחוזות רחוקים  של כפרים קטנים בקירגיסטן. צילומי הנוף בסרט הופכים אותו לסרט טבע מוצלח לא פחות מהדרמה הרגישה שמתחוללת בו.

 

אהבה אסורה

טמור הצעיר חוזר אל כפר הולדתו אחרי שנים רבות שבהן נדד, נשא אישה שמתה בדמי ימיה, עבר לצרפת, גורש מהמדינה והחליט לחזור הביתה. הוא מגלה שהוריו כבר אינם בחיים אבל נשאר לגור עם קומץ אנשי הכפר ומתאהב באמירה, אישה נשואה שבעלה יצא לשדה הקרב. כשבעלה מגלה את סוד הבגידה הם בורחים אל ההרים לערבות מדבריות ומושלגות ורק בקושי שורדים את המסע.

 

 אמירה אותה מגלמת השחקנית אלבינה אימאצ'ובה (צילום: יח"צ)

 

סיפור האהבה הזה שזור בתרבות ומסורת של חברה אסיאתית שאינה מוכרת לעולם המערבי וחושף צורת חיים מנהגים מרתקים. מעבר למה שנגלה על המסך מסתתר אמת היסטורית כאובה שקשורה לאחד האגמים היפים ביותר בעולם. ימת אראל, הימה הרביעית בגודלה בעולם, שקוטרה פי 200 מהכנרת נעלמה מעל פני האדמה. גורלה נודע רק לאחר פירוק ברית המועצות ב-1991. הסובייטים במלחמתם מול המערב החליטו להקים חוות כותנה ענקית במדבר האוזבקי ולשם כך הוטו מי הנהרות הזורמים אל ימת אראל. הם גרמו לאחד האסונות האקולוגיים הגדולים שידעה המאה ה-20.

 

ישימון קפא

5 מיליון תושבים שחיו לצד האגם צפו בעולמם ההולך ונעלם. הקרקע התייבשה, מלחים ודשנים הצטברו על פני האדמה ורוחות עזות פיזרו ענני אבק רווים מלח ורעלנים. בשנות ה-80 פסקה במקום פעילות הדיג לחלוטין ולמעלה מ-60 אלף דייגים ומשפחותיהם איבדו את פרנסתם.

 

טמור ואמירה בורחים מן הכפר (צילום: יח"צ)

 

הכפרים סביב האגם ניטשו ואלה שנותרו סבלו ממחלות ריאה, סרטן  ושחפת. עשרות ספינות ואניות דיג תקועות עד היום בלב הישימון. שינויי טמפרטורה קיצוניים פוקדים את האזור כשביום חם מאוד והלילות  קפואים. במאית הסרט נוגעת בסיפור הטרגי הזה ברמיזות קטנות. כשאמירה מגלה בין חפציו של טמור תמונה של אישה וחושדת בו שהוא נשוי. רק אז הוא מספר לה על השנים שחי לצד ימת אראל, על ההתייבשות ומות אשתו ממחלה.

 

עלילת הסרט מתרחשת ברובה בכפר הקטן שכולל לכל היותר 30 אנשים. הם מתפרנסים וחיים מחלב הסוסים מנותקים כמעט לחלוטין מיישוב אורבני. הנופים והמראות שמקיפים אותם מהממים ביופיים ועוצמתם מתחזקת עוד יותר כשטמור ואמירה בורחים מהכפר ויוצאים למסע רגלי מתיש בדרך אל האושר.

 

אנשי הכפר מתכנסים לארוחה (צילום: יח"צ)

 

הסרט מוקרן בימים אלה בסינמטק תל אביב בתיאטרון ירושלים ובעממי חיפה.

 

 

|
|
|
|