ירושלים פורצת בפסטיבל הצלילים בעתיקה, אשר מביא עמו מוסיקה אותנטית
צלילים בעיר העתיקה בירושלים

צלילים בעיר העתיקה בירושלים

לקראת האביב, העיר העתיקה בירושלים פורצת עם פסטיבל הצלילים הייחודי אשר מביא עמו מוסיקה אותנטית, מהרקע התרבותי הייחודי של כל אחד מהרובעים השונים. פסטיבל הצלילים בעיר העתיקה מציג, ארבעה ימים של מופעים מוזיקאליים מיוחדים במינם עם האומנים המובילים בישראל, וכל אלו בסמטאות ובכיכרות השונות ברחבי העיר העתיקה. שני -חמישי, 21-18 במרס.

 

 

אמנים מהשורה הראשונה של התרבות הישראלית יופיעו במופעים המרכזיים בארבעת ימי הפסטיבל ויביאו לקהל מופעים מיוחדים במינם, עם ניחוחות אומנותיים השזורים כחוט השני בעיר העתיקה. קובי אוז במופע מזמורי נבוכים - מופע אקוסטי מדהים, הכולל שירים אהובים ומוכרים של קובי מלהקת "טיפקס", המשולבים בשירים מרוממים עם אוריינטציה יהודית בעיבוד חדש ומקורי, במהלך המופע, קובי שוזר את השירים בסיפורים ומעשיות, חלקם עתיקים וחלקם אישיים.

 

גיא ורועי זוארץ במופע לאדינו ופיוט מהבית - השחקן ומגיש הטלוויזיה גיא זוארץ חובר לאחיו ויחד הם מגשימים חלום במופע מרגש, שישלב בהרמוניה, את שירת הלאדינו של סבתו מסלוניקי ותפילות בית הכנסת הספרדי הטריפוליטאי של סבו, שירים אהובים מההצגה המוסיקלית "בוסתן ספרדי" בה גיא שר, ופיוטים מבתי יהדות ספרד. המופע הינו יצירה מוסיקלית המהווה את סיפורה של המשפחה מימי גלות ספרד עד עליתם לארץ.

 

ג'יש - אהוד בנאי, ג'ורג' סמעאן, סאלם דרוויש וגיל סמטנה - המופע המשותף חושף דואט דו-לשוני, עברי-ערבי, המתחבר באופן טבעי ומרגש לשפה מוסיקלית אחת. המופע כולל שירים מתוך הרפרטואר של אהוד ושירים מתוך אלבומם של ג'ורג' וסאלם - רובם שירים שנכתבו והולחנו ע"י האחים רחבאני, מוזיקאים ידועים ואהובים מלבנון, אשר זכו לעיבודים מחודשים על ידי ההרכב "ג'יש", כל אלו מוגשים באריזת רוק-פולק עברי-ערבי.

 

גיא ורועי זוארץ (צילום: עזרא מנצור)

 

"שלמה גרוניך ומארש דנדורמה - המופע המשותף" שיתוף הפעולה בין שלמה גרוניך למארש דנדורמה הוא אחד המסקרנים שנוצרו כאן בתקופה האחרונה -  מפגש מפתיע בין מוסיקאי רב גוני ולא שגרתי, אחד מעמודי התווך של המוסיקה הישראלית, עם אחד ההרכבים המפתיעים והצבעוניים של התקופה. גרוניך ודנדורמה יוצרים יחד חוויה מוסיקלית עשירה ואנרגטית, מופע משותף סוחף ומרהיב שכבר זכה לתשואות רמות וביקורות נלהבות. במופע יבצעו יחד להיטים מוכרים של גרוניך מתובלים בצבע ובעוצמה של דנדורמה, לצד חומרים מקוריים ועממיים של דנדורמה, כשרוחו ההרפתקנית של גרוניך נושבת בהם.

 

פסטיבל צלילים בעיר העתיקה, ייתן ביטוי למוסיקה המותאמת לאופי של כל אחד מהרובעים בעיר העתיקה הרובע הארמני, הרובע היהודי, הרובע המוסלמי והרובע הנוצרי. מופע הפתיחה של הפסטיבל ייתן ביטוי לאופי הייחודי של העיר העתיקה וישלב בין כלל הסגנונות השונים והייחודיות בחיים המשותפים של כלל הזרמים. מופע הפתיחה "הצלילים של העתיקה״ יתקיים בשער יפו לאורך כל ימות הפסטיבל בשעות הערב - הפקה מוסיקאלית מיוחדת עבור הפסטיבל. על במה בסגנון שושנת הרוחות יתאחדו ארבעה הרכבים מוסיקאליים מסגנונות שונים. מוסיקה יהודית, נוצרית, ערבית וארמנית ישתלבו לכדי יצירה מוסיקאלית אחת.  

 

ג'יש - אהוד בנאי, ג'ורג' סמעאן, סאלם דרוויש וגיל סמטנה (צילום: דפנה סטמרי)

 

מופעים במגדל דוד

אלפנון אלשעייבה - רביעייה אינסטרומנטלית של נגני עוד, קלידים, דרבוקה וכלי הקשה שונים. ההרכב בניהולו של המוסיקאי סאלח היבי, מבצעים מגוון רחב של שירה ומוסיקה של גדולי הזמר הערבי כגון: אום כולתום, פריד אל-אטרש ועבד אל-חלים, זאת בנוסף לשירים עממיים ושירים חדשים קצביים ועליזים. העבריים מדימונה - חברי ההרכב הם אמנים ותיקים מדימונה וחברי קהילת העבריים "מקהלת האש". מופע מוסיקלי מדהים באיכותו ובעצמתו. במופע של שירי נשמה וספיריטואלס  אמריקאים וישראליים עבריים. הייחוד של ה Fire Choir, הוא בביצועים הסוחפים שלהם. חברי הלהקה חיים ונושמים את ה Soul Music ומגיעים עד לכדי אקסטזה במופע/מסע אל תככי הנשמה. המסע אל הפיוט הלובי – "נדודים" - מופע מיוחד כחלק מאלבום חדש אשר מביא צליל עדכני ועיבודים מקוריים לפיוטים ולמוסיקה המקודשת שיצרו יהודי לוב - בין אפריקה למזרח. המופע מציג שילוב מרתק של מספר רב של סגנונות מוסיקליים שונים ובהם: ערבי, אפריקאי, תורכי ומערבי המרכיבים את המסורת המוסיקלית העשירה של יהדות לוב.

 

מופעים בקארדו הפתוח 

מארק אליהו אנסמבל מארק אליהו במופע החדש "חולות" יחד עם אביו פרץ אליהו והרכב נגנים משובח - נגן הקמנצ'ה, הסאז' והמלחין מארק אליהו ואביו, המלחין ונגן הטאר פרץ אליהו, הם מהדמויות הבולטות בסצנת מוסיקת העולם בישראל. במופע "חולות" מארק חובר לאביו ולהרכב נגנים נפלאים המלווים אותו שנים רבות ומגיש לקהל חוויה אולטימטיבית של איכויות מוסיקליות ורוחניות המאפיינות את יצירתו.  הרפרטואר מבוסס על שורשים מוסיקליים עתיקים מאזור מרכז אסיה ופרס כמו גם מהמזרח התיכון, ואלו בתוספת נגיעות הרמוניות מערביות המשמרות את האיכויות המוסיקליות הרגשיות והופכות את היצירה לנגישה, מזמינה וחוצת גבולות. דיוואן הלב - מסע מרתק אל שורש הנשמה היהודית, בפיוט וצליל מקודש במפגש שהוא חוויה ייחודית של שירת יחד. רפרטואר ההרכב מגוון ומורכב בעיקר משירים מהמקורות, בלחנים עממיים או עכשוויים, בעיבודים רלוונטיים ומרגשים.

 

 

מופעים ברחבת החורבה 

מופע כליזמר יהודי עמירן דביר- מופע כליזמר קלאסי וניגונים חסידיים מארצות הבלקן והמזרח התיכון ברוח ירושלמית עכשווית. אברהמי רוט- חזן וזמר מהשורה הראשונה של הזמר החסידי. שר ניגונים, מזמורים ופיוטים בסגנון ייחודי שבתפר בין הזמר החסידי לחזנות. השירה מגוונת ועשירה, לעיתים קצבית וקופצנית לצד נעימות שלוות אך בכולן שירתו מרטיטה את הלב, מרגשת את השומע וחודרת אל הלב פנימה.

 

מופעים ברובע הנוצרי, כיכר המוריסטאן

כרמי שימרון שרה שירי נשמה -  כרמי שימרון, זמרת – יוצרת, מן הקולות הקסומים של המוסיקה הישראלית, במופע גרובי במיוחד על טהרת ה SOUL במיטב שירי הנשמה של האמנים הבינ"ל הגדולים בכל הזמנים. ארתה פרנקלין, טינה טרנר, ריי צ'ארלס, איימי ווינהאוס ועוד. להקת פרח אדום- "מסלוניקי לירושלים" להקת פרח אדום במופע מרגש של מוסיקת רמבטיקו, ביוונית, בלאדינו ועברית. בתכנית שירים של זמרת הרמבטיקו היהודייה רוזה אשכנזי ושירים בלאדינו מהעיר סלוניקי.

 

מופעים ברובע המוסלמי, רחבת חאן אל סולטן 

אנסמבל אלערב - אנסמבל אל ערב- מורכבת משלושה נגנים אשר מנגנים בעוד, כינור ותוף המשלבים מוסיקה ערבית קלאסית ועממית. להקת הבלדי–תהלוכה - הרכב פולקלורי עממי ושעבי של ארבעה מתופפים בכלי הקשה מתרבות המזרח בלבוש אותנטי אשר נגן הדרבוקה מוביל אותם לחוויה קצבית מרתקת עם קשת רחבה של מקצבים ותבניות ריתמיות שונות. את המתופפים ילוו שני שחקנים בריקוד מהפולקלור הערבי-בלאדי, ומהשעבי והסעידי כולם בתהלוכה ססגונית וקצבית לפי מסלול הפסטיבל.

 

 

מופעים ברובע הארמני, רחבת הקישלה  

אנסמבל ירוואן Yerevan - להקת/תזמורת אנסמבל ירוואן מגישים מופע מרהיב מהתרבות הארמנית העשירה. במופע ינוגנו שירים עתיקים מהמסורת הארמנית לצד קטעי נגינה מודרניים ואינסטרומנטליים. המופע מהווה הצצה מרתקת וקסומה אל תוך גווניה הצבעוניים של תרבות מיוחדת זו. דואו גוליסטן - מופע של שירים מסורתיים ומוזיקה עממית מארמניה בעיבודים מיוחדים ומרגשים של כלי נגינה ייחודיים ואותנטיים. דואו גוּליסטן הוא הרכב ייחודי המבצע מוזיקה קלאסית ועממית מהמזרח הקרוב, אנטוליה והבלקן.

 

סיורים מודרכים

במהלך ימי הפסטיבל יערוך בית שמואל סיורים מודרכים בעיר העתיקה החושפים את הסודות מאחורי המוסיקה והתרבות ברובעים השונים של העיר העתיקה הסיורים בתשלום (20 שקל לאדם) ובתאום מראש ב 02-6203461 או באתר האינטרנט:www.beitshmuel.com.

 

המסעדות, בתי הקפה והשווקים באזור העיר העתיקה ושדרות "ממילא", מצטרפים אף הם לחגיגה האביבית ויישארו פתוחים עד לשעות המאוחרות.

 

פסטיבל צללים בעיר העתיקה יתקיים בין התאריכים ה-18 ל-21 במרץ 2013 בשעות 23:00-18:00

האירועים הינם ללא תשלום למעט הסיורים

לפרטים: 02-5314600

 

|
|
|
|
|