"שבוע הזית" בגולן - סיורים בבתי בד, אירועים, סדנאות ופעילויות לכל המשפחה

שבוע הזית בגולן

לכבוד עונת המסיק יתקיים בגולן במהלך ימי חג החנוכה "שבוע הזית". בין התאריכים 14-6 בדצמבר יתקיימו סיורים ללא תשלום בבתי בד, אירועים, סדנאות ופעילויות לכל המשפחה סביב נושא שמן הזית. המסעדות בגולן יגישו מנות שהורכבו על בסיס שמן זית מבית הבד המקומיים. השבוע יפתח באירוע חגיגי שיתקיים ב-6 בדצמבר החל מ-19:00 בבית הבד של הגולן בקצרין ויכלול יריד שמני זית, גבינות, יין ושוקולד כולם מתוצרת הגולן ומופע מוסיקלי עם ההרכב The Northern Groove.

 

כרמי ארץ גשור

 

סוף הסתיו מסמן בגולן את תחילת עונת מסיק הזיתים. הפעילות בכרמים ובבתי הבד בעיצומה, המכונות מוסקות את הזיתים ובתי הבד עוצרים את השמן. מרחבי הגולן מתכסים בירוק, עדרי הבקר רובצים במרעה והמפלים שוצפים מים.

 

הזהב הירוק

מקום של כבוד שמור לזית במועדון שבעת המינים היוקרתי בהם נתברכה ארצנו. ביחד עם הגפן שרד הזית לאורך הדורות, אם בשל תנאי האקלים הנוחים (ים תיכוני) ואם בשל סגולותיו ושימושיו הרבים לרפואה, לפולחן ולמאור. למעשה הזית המוכר לנו היום הוא זית מתורבת, ש"אבותיו" בצורת שרידי גלעינים, התגלו מצפון לים המלח ובאזור השומרון ותוארכו לתקופה של לפני עשרות אלפי שנים. סוחרים פיניקים הפיצו אותו לארצות שמעבר לים.

 

מסיק ממוכן, ארץ גשור

 

בחפירות ארכיאולוגיות בעיקר בדרום הגולן התגלו ממצאים של יותר מ-100 בתי בד עתיקים ממצא המעיד על תעשייה ענפה ומפותחת כבר בימי קדם. עוד ידוע כי בתקופת המשנה והתלמוד היווה שמן הזית מקור התעשייה העיקרי של תושבי הגולן, ושימש גם לצרכי מסחר עם השכנים ממזרח - החורן והבשן ובכך היווה את הבסיס הכלכלי ליישוב היהודי.

 

הזמן הקובע

מספר גורמים החוברים יחד אחראים לייצור שמן זית איכותי. הראשונים שבהם הם תנאי הגידול:  אדמה איכותית ואקלים נוח - ים תיכוני. גורם נוסף חשוב הוא מועד המסיק. העונה הרשמית היא אמנם הסתיו, אבל השאלה הגדולה היא מתי בסתיו. מועד המסיק ישפיע, בנוסף לזן הזיתים, גם על טעם השמן ואיכותו. מהירות הבאת הזיתים לבית הבד ומועד התחלת תהליך עצירת השמן ישפיעו אף הם.

 

בבית הבד הקדום הכנת השמן הייתה מורכבת משלבים שונים והזיתים עברו דרך ארוכה ומפרכת עד הפיכתם לשמן. היום הטכנולוגיה מפותחת והמסיק שהפך ממוכן הפך גם למהיר יותר. בתי הבד בגולן עובדים עם מיטב המיכון בתחום ומייצרים שמנים איכותיים הזוכים בהתמדה בפרסים בינלאומיים יוקרתיים.

 

כמו בימי קדם בפארק קצרין העתיקה

 

המטיילים בימים אלה בגולן יגלו כי גם היום, ממש כמו בימי קדם, לזית נציגות משמעותית בגולן. כ-5,000 דונמים כרמי זיתים משמשים בתעשיית שמן הזית המקומית. חמישה בתי בד ועוד שמונה יצרני שמן זית. להנאת המטיילים שני בתי בד עתיקים פעילים ושלוש מעבדות קוסמטיקה המייצרות תכשירים קוסמטיים על טהרת שמן הזית.

 

סיורים בבתי בד ללא תשלום, פעילויות בתשלום. לפרטים:  04-6962885

כל הפרטים בהרחבה באתר תיירות גולן  www.tourgolan.org.il

 

|
|
|
|