צלם: תומאס קרומנאקר
"חורף של ציפורים בגליל" - ארבעה שבועות של אירועי צפרות לכל המשפחה

חורף של ציפורים בגליל

נדידת הסתיו של הציפורים החלה, בשמי ישראל יחלפו בחודשים הקרובים מאות אלפי ציפורים שיעשו דרכן מאירופה לאפריקה, חלקן הגדול יעצור אצלנו "למנוחה ולתדלוק" לפני ההמראה ליעד הבא, חלקם אפילו יעדיף לנצל את התנאים הטובים שמציע הגליל, לחסוך כמה אלפי קילומטרים ולחרוף אצלנו עד לאביב.

 

חוגגים את נדידת הציפורים (צילום: תומאס קרומנאקר)

 

הציבור הישראלי מוזמן גם השנה לבוא ולחוות בצורה קצת אחרת את נדידת הציפורים, בפסטיבל "חורף של ציפורים בגליל". הפסטיבל מתקיים זו השנה השלישית ברציפות ומתפרש על פני ארבעה שבועות, גדושים בשפע של אטרקציות לכל המשפחה באתרים השונים. מה-27 בנובמבר ועד ל-18 בדצמבר 2012.

 

במהלך ארבעה שבועות יתקיימו אירועים מיוחדים באתרים המרכזיים בגליל ובגולן: באגמון החולה, בשמורת החולה, בשמורת גמלא, בשמורת נחל שניר, באזור הכינרת, בכפר רופין ובשמורת עין אפק והמרחב שבניהם. במהלך הפסטיבל יתקיים מרוץ העגור - מרוץ במקצים שונים סביב אגמון החולה, שיט צפרות וסיורי היסטוריה באזור הכנרת, סיורים וטיולים באתרי הצפרות המובילים, סיורים מומחזים, סיורי דמדומים בשמורת החולה, סיורי זריחה, תערוכות צילומים בתל חי ובעין אפק ותערוכת ציורים בראש פינה. כמו כן, המבקרים יוכלו ליהנות מהטבות וחבילות לינה אטרקטיביות בבתי המלון וחדרי האירוח בגליל. בנוסף, יתקיים כנס צפרים בינלאומי בכפר בלום, אליו יגיעו כמאתיים צפרים מהעולם ביניהם מהמובילים בעולם הצפרות.

 

מרוץ העגור - אגמון החולה

מרוץ העגור מקרב את חובבי הריצה לצפרות וחובבי צפרות לספורט הריצה. המרוץ מתקיים בחורף בתקופה בה אגמון החולה הומה מאות אלפי ציפורים ועגורים. המרוץ יתקיים ב-3 מקצים: מקצה העגור, 10 ק"מ תחרותי נושא פרסים. מקצה דוכיפת, 5 ק"מ עממי ומקצה פשוש, 1 ק"מ עממי, המיועד לילדים.   

המרוץ יתקיים ביום שישי, 30 בנובמבר, הזנקה בשעה 8:30

 

עגורים באגמון החולה (צילום: רונית סבירסקי)

 

מקור החסידה – כפר רופין

מרכז הצפרות "מקור החסידה" בקיבוץ כפר רופין, מזמין משפחות, קבוצות וחובבי טבע, לבלות עם הציפורים החורפות בעמק המעיינות. בימי שישי תתקיים פעילות "אל מול הגלעד" - קבלת שבת קיבוצית בטבע (בשעה 15.00) הכוללת: סיור רגלי קצר אחר הצהרים, אל הנוף של גאון הירדן והגלעד. הדלקת נרות חגיגית וכיבוד, סיפורי המקום, גבול השלום והתחדשות הקיבוץ. בימי שבת תתקיים פעילות "שבטבע לחורף" -  סיור טבע וצפרות משפחתי (בשעה 10.30) הכוללת: סיור צפרות בין בריכות הדגים והשדות. וביקור בית אצל התנשמת, המדבירה הלאומית של המכרסמים בשדות. בימי חמישי וראשון יתקיים ספארי בדמדומי הערב (בין השעות 18:00-15:30) הכולל: תצפית אל השקיעה בין הירדן לגלבוע. ביקור באתר הלינה של אלפי דיות ואנפות. חיי הלילה של הטבע, יללת התנים, מעוף התנשמות, כוכבים ומזלות. חמישי-ראשון, בכל ימי הפסטיבל. הפעילות בתשלום.

 

היכרות עם עולם העופות - שמורת עין אפק

פעילות טיבוע ציפורים וסיורים מודרכים בשמורת הטבע עין אפק. סיור להכרות עם עופות מים, מיני עופות שונים, הכרות עם תופעת הנדידה, התאמות בין מבנה הגוף של העוף למקום הימצאותו במקווה המים, מהי תופעת החיגור? ואייך כל עוף מותאם לחגורה שונה? ההדרכה משולבת בסיפורים משחקים וחידות. השתתפות בחווית טיבוע ציפורים, הכרות עם תופעת הנדידה ועם שיטות לכידת הציפורים.

שבת, 8 בדצמבר, שעות הפגישה עם מטבע ציפורים: 11:00, 12:00, 13:00

 

סיורים והדרכות במצפור הנשרים – גמלא

מהשעה 10:00 כל שעתיים יצא סיור מודרך בשמורת הטבע גמלא. הסיור כולל הדרכות ייחודיות המספרות את סיפורם האישי של הנשרים ועל ההרפתקאות אותם עברו כדי להישאר במצוק השמורה.

מידי שישי ושבת, במהלך ימי הפסטיבל, 11:00 ו-13:00

 

מצפור הנשרים בגמלא (צילום: רונית סבירסקי)

 

תצפיות וסיורים - שמורת החולה

אלפי ציפורים מזנים שונים הנמצאות בשמורה, ניתן לצפות בהן מקרוב, יחד בסיור מודרך ברחבי השמורה עם מדריך של רשות הטבע והגנים ולשמוע למה השמורה כל כך חשובה לבעלי הכנף. כמו כן ניתן למצוא באתר גרפיטי של ציפורים, תחנות יצירה לילדים, עמדת טלסקופ במגדל תצפית.

ימי שבת, 1, 8 ו-15 בדצמבר. שעות הסיור: 11:00, 13:00 ו-15:00  

 

"ארץ פרא" – מוזיאון תל חי

המוזיאון לצילום בגן התעשייה תל חי מציג את תערוכת הצילום: "ארץ פרא" של צלם הטבע, יוסי אשבול. מרבית התצלומים בתערוכה צולמו באגמון החולה, במהלך השנים האחרונות, במסגרת פרויקט צילומים אישי לתיעוד חיי הבר המתחדשים בו. התצלומים של אשבול מתעדים את אורחות החיים והפעילות היומית של מגוון חיות הבר בשדה. סדרות כרפורטז'ות מתארות תצוגות חיזור, קינון ודגירה, כפעילות רציפה של עופות מים מקומיים, בנופי המים והביצה בארץ. תופעת הנדידה של העופות הגדולים כשקנאים ועגורים מוצגת בהגדלות גדולות התופשות חלק משמעותי בתצוגה. תוצג עד ה-23 בדצמבר. שעות פתיחה: ראשון-חמישי, 16:00-9:00 שבת, 17:00-10:00. הכניסה בתשלום.

 

ראש פינה מציגה: ציפורים

תערוכת אמנות קבוצתית בנושא ציפורים תוצג בגלריית בית וילקומיץ' ובית פרופסור מר שבאתר השחזור בראש פינה. בתערוכה מציגים כ-20 אמנים, בטכניקות שונות ומגוונות: ציורי שמן ודיו, פסלי שיש ונייר, מיצג וצילום. בין היצירות הרבות של אומני ראש-פינה ואומנים אורחים ניתן למצוא בתערוכה צילום אופנה נדיר של הצלם מולה עשת, מחלוצי צלמי האופנה בארץ משנת 1962 של דוגמנית בכלוב ציפורי פלמנגו בגן החיות המיתולוגי בתל אביב. כמו כן, ציורים של טייס הקרב  ניר יצחק ציור מבוסס על קרב-אוויר בו הופל טייס אויב בשמי תעלת סואץ. זהו מחווה ללוחמים באוויר שלא חזרו בשלום לבסיסם. פתיחה: 29 בנובמבר. תוצג עד ה-15 בינואר 2013. שעות פתיחה: ראשון-חמישי, 14:00-10:00. הכניסה חופשית.

 

שמורת הטבע עין אפק (צילום: רונית סבירסקי)

 

כנס הצפרים הבינלאומי

באירוע ישתתפו צפרים חובבים ומקצועיים מרחבי הארץ והעולם שיבואו ליהנות מחוויות הצפרות הייחודיות בעמק החולה בראשית החורף. באירוע יתקיימו סיורים בעברית ובאנגלית, סדנאות צילום ציפורים והרצאות מפי מרצים מובילים בתחום. אורחי האירוע ילונו במלון "פסטורל" בכפר בלום ובו גם יערכו ההרצאות.

18-11 בנובמבר. ההשתתפות בתשלום ובהרשמה מראש.

 

אירוע נעילת הפסטיבל בשמורת הטבע עין אפק

מופע צלילים מספרים וטיבוע ציפורים בשמורת עין אפק, עם שחקני רחוב והרצאות מקצועיות. בואו ליהנות מנופי המים בשמורה, לטייל בין הצמחייה ולעלות על גשרי עץ המתפתלים בין בריכות המים, לשמוע מופע מוזיקלי עם כלים מיוחדים וצללים של ציפורים, השתתפות בחוויית טיבוע ציפורים, הכרות עם תופעת הנדידה ועם שיטות לכידת הציפורים. סיורים מודרכים בשמורה, הכרות עם חשיבות המים לבעלי החיים והצמחים. בין השעות 16:00-10:00 יתקיים הפנינג למשפחות הכולל את ההצגה "ציפור הגשם" (אגדת נייר), סדנאות, ביקור ופעילות באגף האינטראקטיבי.

שבת, 15 בדצמבר, שעות המופע: 10:30, 11:30, 12:30 , 13:30
שעות הפגישה עם מטבע ציפורים: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00
שעות היציאה לסיורים: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30

 

פסטיבל חורף של ציפורים, 27.11 - 18.12:

לכל אירועי הפסטיבל

 

|
|
|
|