צלם: יח"צ
טריפ מוסיקלי - מוסיקאים ויוצרים ב-24 שעות של מוסיקה מקודשת בירושלים

מקודשת, מקודשת, מקודשת

מוסיקאים ויוצרים מאיראן, עירק, מרוקו, זימבבואה, ברזיל, אזרבייג'ן וישראל יופיע, ינגנו וישירו ב"פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת" שיתקיים ביום חמישי, 6 בספטמבר, במשך 24 שעות רצופות. הפסטיבל הוא התחלה של מסורת המבקשת להביא אל ומתוך ירושלים מסרים של קדושה, הקשבה, חמלה ואחדות בין דתית - אישית וקבוצתית. האתרים הייחודים בהם יתקיים הפסטיבל נבחרו בקפידה רבה תוך שימת דגש על ההתאמה של המאפיינים הסימבוליים וההיסטוריים של המקום לאופי המופע.

 

 דיוואן סאז מארחים את הפייטן הרב דוד מנחם (צילום: אנדי אלפרן)

 

מוקד הפסטיבל הוא מגדל דוד, שיהווה את הלב הפועם של הפסטיבל.  המגדל כולו, על חלליו השונים, יהפוך לבמה אחת גדולה בו יופיעו עשרות מוסיקאים ויוצרים, ממדינות שונות ומישראל לאורך הלילה וביום למחרת. בנוסף ייערכו מופעים מיוחדים במערת צדקיהו (המקום ממנו נחצבו האבנים לבית המקדש) ומרכז נוטרדאם (מרכז רוחני דתי נוצרי מרהיב ביופיו השייך לואתיקן).

 

במקביל לתוכנית המוסיקלית יציע הפסטיבל "מסלולי עדות": סיורים מגוונים ברחבי ירושלים, החושפת טקסים, תפילות וצורות אמונה רבות רוב העדויות הן מוסיקליות המתקיימים בעיר לאורך כל השנה ובמשך אלפי שנים. אלה מהווים חלק אורגני מהמרקם העשיר, הרב גוני והמרתק של העיר.

 

שוטטות לבנה במגדל דוד

לאורך כל הלילה, מחצות ועד זריחה, מגדל דוד יאפשר לשורה של אמנים, יוצרים, מוסיקאים, נגנים, רקדנים ולכם לשהות יחד, לילה שלם עד הזריחה. אתם מוזמנים להיכנס למופעים ולסדנאות השונות, לקחת חלק בטכסים או סתם ליהנות מכוס תה מחממת מוקפים בהיסטוריה ונוכחים בהווה.

 

 מארק ופרץ אליהו (צילום: רבקה אליהו)

 

בין האירועים: טכס "זיכר" של ריפוי וגירוש שדים ממסורת הגנאווה, טקס שירה מקודשת עם עמית כרמלי, מוסיקת מבירה מקודשת (זימבבואה), טכס לריפוי והתעוררות האדמה והטבע בעזרת שירים וקערות טיבטיות, סדנת מחול סופי לאהבה ולאיחוד לבבות, מלודיות של זריחה במוסיקה ההודית קלאסית, סדנת צ'י קונג בזריחה עם אדם שפירא והקרנת הסרט מחכים לצונאמי (קולומביה). הכרטיס לשוטטות לבנה מאפשר כניסה חופשית לכל הפעילויות. מספר המקומות בכל פעילות מוגבל.

 

עדות

לאורך הפסטיבל יתקיים מסלול "עדות" שיאפשר לחוות את השפע הכביר של מוסיקה בפולחן הרוחני-דתי הקיים בעיר במשך שנים ארוכות. בין השאר נוכל להיות עדים ל: תהלוכה פרנציסקנית ונגינה בעוגב, תפילת הבוקר של האתיופים - דיר א סולטאן, שירת הבקשות בקבר דוד, תפילה של הארמנים בקתדרלת יעקב הקדוש, תפילת שחרית בבית הכנסת הרמב"ן,  מיסה בכנסיית נוטרדאם, מפגשים עם אנשי דת סופיים, תפילת בוקר בכנסיה הרומנית ותפילת מנחה וקבלת שבת בבית כנסת החורבה. ההרשמה לסיורי העדות היא ללא תשלום ותתאפשר לרוכשי הכרטיסים לפסטיבל.

 

רשימת המופעים המלאה:

מגדל דוד

 

MANIA

קיה & זיה טבסיאן מארחים את זוהר פרסקו. מאניה הוא מצב של אקסטזה, של הטירוף שהאדם מבקש כדי להתקרב אל הלא יתואר, להגיע אל הבלתי נראה, להשתלב עם האחר. שני האחים, זיאה וקיאה, שנולדו באירן מבקשים, באמצעות המוסיקה הפרסית הקדומה, להגיע אל מצב תודעתי זה.

חמישי, 6 בספטמבר, 19:30-18:00

 

משירת יהודי פרס: מופע בשני חלקים

 

מסתרי מוסיקת פרס

על הבמה חבורת נגנים, במרכז ניצב הרב אייל (סעיד) מאני, מלחין ומבצע הפותח צוהר אל המוסיקה הפרסית הקדומה והמסתורית. דרך מסעו הפרטי (חזרה בתשובה ולאחרונה אישור מיוחד לחזור ולהופיע) מגולל הרב סיפור של תרבות שלמה וחשובה ומאפשר לכולנו להיפתח ולגלות מחדש מנגינות נשכחות.

חמישי, 6 בספטמבר, 20:30-19:30

 

הללויה: אנסמבל אפסאנה

משפחת רפואה ממשיכה מסורת מפוארת וחשובה של מוסיקה המנוגנת על ידי אבות ובנים. יצחק ואיתן, שהקדישו את חייהם לחקר המוסיקה הפרסית מביאים את עולמם המוסיקלי והרוחני ומגישים לקהל את הסודות שמאחורי הסולמות הפרסיים המיוחדים ששורשיה עוד בבית המקדש.

חמישי, 6 בספטמבר, 21:30-20:30

 

מקאם ירושלם

בכורה עולמית לתזמורת ירושלים החדשה. "מקאם ירושלם" הוא מסע בין תרבויות מוסיקליות אל צליל חדש ואל תרבות ישראלית חדשה-עתיקה. מעגל ישראלי-בינלאומי של מלחינים ומעבדים עם 18 נגנים, זמרים ומקהלת פייטנים, מבצעים בעברית, ערבית ואמהרית שירי געגוע ותשוקה עתיקים וחדשים, ממזרח וממערב, לירושלים של מעלה ולירושלים של מטה.

חמישי, 6 בספטמבר, 23:00-21:00

 

ברי סחרוף: מופע אלקטרו אקוסטי

ברי סחרוף במופע זריחה מעניק פרשנות אלקטרו-אקוסטית לפיוטים, מזמורים ושאר כתבים עתיקים.

שישי, 7 בספטמבר, 8:00-6:00

 

גנאווה גרוב

אנסמבל חאסן חכמון (מרוקו-ארה"ב) מארח את יוסי פיין. פארטייה מוסיקלית עמוסת הוויבז של חאסן חכמון, יליד מראקש, ששתה בשקיקה את הצלילים של מסורת הגנאווה, היגר לארה"ב ויצר עם הטובים ביותר. חאסן מגיע לירושלים עם חיזוק מקומי של בס שמן וקצב מהפנט - יוסי פיין.

שישי, 7 בספטמבר, 14:00-12:00

 

מופע נעילת הפסטיבל

דיוואן הלב מארחים את גילה בשארי וחאסן חכמון. מופע שהוא מפגש של אנשים, יוצרים, פייטנים, נגנים, קהל ובעיקר של לבבות שנפתחים יחד בהתכוננות לשירה מקודשת. אורחים מיוחדים: גילה בשארי וחאסן חכמון (מרוקו).

שישי, 7 בספטמבר, 17:00-15:00

 

מערת צדקיהו

 

תהומות אין חקר

דיוואן סאז מארחים את הפייטן הרב דוד מנחם,  סעיד טארביה ואמיר שאהסר. חבורת דיוואן סאז, מנגנת ושרה את המסורות המוסיקליות של מרכז אסיה. הלחן והמילים משלבים בתוכם את הרוח והמנגינה הסופית עם המורשת המוזיקלית והפיוטים של ארץ-הקודש. השירה במגוון שפות כמו עברית, ארמית, ערבית, פרסית ותורכית.

חמישי, 6 בספטמבר, 22:30-21:00

 

חולות

אנסמבל מארק ופרץ אליהו מארחים את Sevda (אזרביג'אן). סבדה אליקפרזאדה, חוברת אל מארק אליהו ליצירה "חולות" המעניקה פרשנות עכשווית למסורות העתיקות, הרבה מעבר להרי קווקז.

שישי, 7 בספטמבר, 02:00-00:00

 

מרכז נוטרדאם

 

צלילים של קדושה

מקהלת חובבים השרה במגוון רחב של שפות מוסיקת כנסייה מתקופות וזרמים שונים בליווי נגינת עוגב. בהשתתפות: מקהלת הרמוני, ורוניקה גרייס – מנצחת, אינה דודקוב – עוגב.

שישי, 7 בספטמבר, 9:00

הכניסה חופשית

 

קודוס

רנא ח'ורי ולהקת טרטיל במיסת הפסחא, המגוללת את הסיפור המפורסם של ישו, בביצוע ייחודי בליווי כלי נגינה קלאסית מאגן הים התיכון. הזדמנות לחוות מוסיקה ביזנטית המלווה את טכסי הכנסייה האורתודוקסית היוונית בתוך כנסייה קתולית ששיטחה בבעלות הותיקן.

שישי, 7 בספטמבר, 13:30-12:00

הכניסה חופשית

 

מחירי כרטיסים

כרטיס למופע בודד או "שוטטות לבנה": 90 שקל, 80 שקל במכירה מוקדמת

2 מופעים: 80 שקל, 70 שקל במכירה מוקדמת

3 מופעים ומעלה: 70 שקל, 60 שקל במכירה מוקדמת

כרטיס פתוח: 450 שקל

 

*המכירה המוקדמת - עד 31 באוגוסט

 

פרטים מלאים על המופעים, המחירים ומידע נוסף ב jerusalemseason.com או בימות 6226*

 

|
|
|
|