צלם: יח"צ
"הר התרבות של ישראל" - המזבלה שהפכה למרכז בילויים, נופש ופנאי
צלם: יח"צ
ארקדי דוכין

עלה מאשפתות

מאת: רונית סבירסקי

 

על חיריה ניתן לומר שהחיים היו שם בזבל למעלה מ-40 שנים. הר האשפה הגדול ביותר של מדינת ישראל שניחוחותיו התפזרו למרחקים ניצב באחד המקומות האסטרטגים ביותר בארץ ועם השנים התרומם לגובה כמו מצבה חיה ליכולת ייצור האשפה שלנו. אחרי שהחליטו להפסיק את הטמנת האשפה אישר אריאל שרון בשנת 2003 הקמת פארק אקולוגי במקום. לפני שנה נפתח הפארק למבקרים והשנה הוא כבר זוכה לתואר "הר התרבות של ישראל".

 

המתחם הכולל של פארק אריאל שרון (צילום: שרון אלבטרוס)

 

משפל המדרגה המזבלה הפכה למרכז בילויים, נופש ופנאי. הוצבה בה מרפסת תצפית פנוראמית המשקיפה אל תל אביב. האתר מוקף מרחבים ירוקים, שבילי אופניים ומתקיימים בו סיורי טבע וצפרות. אל תצפו לפארק ירוק ומלבלב הדרך עדיין ארוכה וישנם שטחים גדולים חשופים, אבל השינוי הוא בהחלט דרמטי. 

 

מופעים מול הנוף

אירועי התרבות בהר יחלו  ב-22 באוגוסט 2012  ויכללו מופעי מוסיקה של  גדולי האמנים והיוצרים בישראל, הצגות תיאטרון, מופעי מחול, הקרנות סרטים תחת כיפת השמיים ועוד שפע של אירועי תרבות בטבע. הבמה ממוקמת בשיאו של הרכס בגובה 70 מטרים עם פנוראמת נוף של 360 מעלות וכשהשמש שוקעת צופים אל גורדי השחקים המוארים של תל אביב. המופעים מקבלים תגבור קולינרי עם בר של מזון ואלכוהול בניצוחו של השף ניר צוק. המשקאות והמנות יוכנו לעיני הצופים.

 

שלומי שבן במופע הפתיחה (צילום: יח"צ)

 

מופע הפתיחה יהיה של שלומי שבן  והפסנתר ב-22 באוגוסט. למחרת ב-23 באוגוסט יופיע ארקדי דוכין וביום רביעי 29 באוגוסט יופיעו ברי סחרוף ורע מוכיח במופע "אדומי השפתות". כל המופעים ילוו בבר שיכין השף ניר צוק. המופעים הראשונים יהיו במסגרת אינטימית של 400-200 אנשים ולאחר מכן יחלו ההופעות הגדולות. מופע הבכורה באמפי יהיה של משה פרץ ב-5 בספטמבר, אחריו יופיעו שירי מימון ושמעון בוסקילה ב-20 בספטמבר ושרית חדד תשיק את אלבומה החדש בהופעה על ההר. באוקטובר יערך פסטיבל מוסיקה של שלושה ימים ולילות רצופים.

 

סרטים, הצגות, סיורים וסדנאות

הפארק שמשתרע על פני כ-8000 דונמים (פי שלושה מהסנטרל פארק) כולל את הר חיריה המשוקם, מקווה ישראל, מתחם חוות הזרע ובני ברק העתיקה. בנוסף למופעי התרבות יתקיימו פעילויות משפחתיות מגוונות: סדנאות קולינריה ויין, הקרנות סרטים תחת כיפת השמיים, לצד מופעי מחול בטבע, הצגות פרינג' ואמנות סביבתית, סדנאות ושפע פעילויות טבע ופנאי לכל המשפחה בפארק העצום  הכולל שטחים פתוחים, שבילי אופניים מיוחדים, שדות, נחלים ואגמים.

 

סיור טבע בפארק אריאל שרון (צילום: תמר עמית)

 

שבילי אופניים בפארק

בפארק כ-25 קילומטרים של שבילי אופניים בדרגת קושי קלה המתאימה למשפחות. השבילים אשר מחברים בין חלקיו השונים של הפארק מאפשרים רכיבה חווייתית בינות השדות, הנחלים והמרחבים הפתוחים. במהלך הקיץ מוצעים למשפחות סיורי רכיבה, ללא עלות.

 

צפרות ואקולוגיה

פארק אריאל שרון פותח את שעריו להיכרות חווייתית עם בעלי הכנף. בפארק שמשמש כחניון מנוחה ותדלוק עבור ציפורים החוצות את גוש דן במהלך ביקורן בישראל, מתקיימים מפגשי צפרות הפתוחים לציבור הרחב, במהלכם זוכים המשתתפים להכיר מקרוב את ציפורי הבר ואורח חייהן, לומדים על הליך 'טיבוע ציפורים' ושומעים הסברים על אקולוגיה ועל בתי גידול של בעלי חיים המצויים בפארק. הפעילות מתקיימת בשיתוף מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע.

 

שבילי אופניים בפארק (צילום: בן ניקסון)

 

טבע עירוני

סקרים אקולוגיים שנערכו בשטחי הפארק, מצאו כי מתקיים בו מגוון ביולוגי עשיר של חי וצומח. בשטחי הפארק נצפו 155 מיני ציפורים, חלקן חולפות וחלקן מקננות, בשלל בתי גידול. בנוסף, נמצאו מיני זוחלים בפארק, ביניהם צב היבשה, המצוי בסכנת הכחדה. בסיורים מודרכים בשטחי הפארק זוכים המבקרים לחוויה מסעירה של הכרות מקרוב עם עולם הזוחלים בפארק. הסיור כולל התחקות אחר עקבות בעלי החיים שבפארק; שיטות להפיכת אבנים וזיהוי טביעות על הקרקע. עוד כולל הסיור הרצאה על מיני הזוחלים שנמצאו בסקר שנערך השנה בפארק וכן סיור על ראש ההר והסבר על התכניות לשיקום ההר ולפיתוח הפארק.

 

סיורי בין-ערביים

הסיור מציג את הטבע בשעותיו היפות ביותר. הסיור מתקיים לאורכו של נחל איילון בשעת בין הערביים, ובמהלכו זוכים המשתתפים להשתתף בצפייה בציפורים ובחרקים היוצאים למעופם לעת ערב, כל זאת בשילוב הפעלות וחידונים לילדים. 

|
|
|
|